Artvin’deki yasağın ardından Hopa’da da “Sadece Diktatör” oyununun oynanacağı salona asma kilit asıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Hopa Halkevi “Bu kentin dört bir yanını tiyatro sahnesi yapacağız. Saraylar sizin olsun sokaklar bizimdir” derken, Barış Atay da “Biz cesaret gösterdiğimiz sürece böyle korkmaya devam edecekler. Hopa’da ‘Sadece Diktatör’ oyunu değil bütün oyunlarımızı, buraya gelen bütün arkadaşlarımızın oyunlarını bir defa değil daha fazla oynamaya geleceğiz” şeklinde konuştu

Artvin Merkez’deki yasağın ardından Hopa ilçesinde de Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” oyununun oynanacağı salona asma kilit asıldı.

Hopa Halkevi, “Sadece Diktatör” oyununun bugün (13 Ocak) saat 19.00’da Yeni Emre Düğün Salonu’nda oynanacağını duyurmuştu.

Oyunun düzenlenmesinden saatler önce iptal edildiğiyle ilgili haberlerin dolaşıma sokulduğunu belirten Hopa Halkevi, resmi Twitter hesabından “Bu akşam oyunun iptal olduğu ile ilgili dolaşan haberler yalandır itibar etmeyiniz tiyatro oyunumuza Hopa Kaymakamlığı tarafından izin verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” şeklinde paylaşımda bulundu.

Resmi Twitter'da görüntüle

AKP’li Hopa Belediyesi’nden yasak anonsu

Hopa Halkevi, ilerleyen saatlerde AKP’li Hopa Belediyesi’nin “Tiyatro yasaktır” anonsu yapmaya başladığını duyurdu.

Salonun kapısına asma kilit

Barış Atay ‏ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, oyunun düzenleneceği salonun kapısına asma kilit takıldığını belirterek sokaklarda çevik kuvvet ve özel harekat polisleri ile akrep tipi zırhlı araçların gezdiğini ifade etti.

Resmi Twitter'da görüntüle

Atay: “Sadece Diktatör” neyi anlatıyor hep birlikte gürüyoruz

Metin Lokumcu Meydanı’nda yapılan açıklamada oyunun isminden korkularak iptal edildiği belirtilerek, “Biz Hopa halkının kararlılığını biliyoruz. Biz Hopa halkının kararlılığını Metin hocalardan, Kazım Koyunculardan aldığını biliyoruz” denildi ve Hopa halkını Barış Atay ve oyunuyla yeniden buluşturma sözü verildi.

Ardından söz alan Barış Atay ise “Şurada duran yüzlerce polis zannediyor ki biz bu oyunu oynayamadık ve kaybettik. Elbette ki öyle bir şey yok. Aslında sanatın hayatın ta kendisi olduğunun tam bir örneğidir bu. İşte bu meydanda “Sadece Diktatör” neyi anlatıyor hep birlikte görüyoruz” dedi.

Atay sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Peki bu fiili durum bize aynı zamanda neyi anlattı? Aslında şehirdeki bütün mülki amirlerin bir kapıkulu olmaktan öteye gidemediklerini anlattı. Çünkü vali kendisinin verdiği izni sadece yukarıdan, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen uyarı dahilinde hemen geri çekti. Onlar da biliyor ki tek başlarına hiçbir iş yapma şansları yok. İşte bu, tam olarak bu ülkede artık bir diktatörlük rejiminin var olduğunun kanıtıdır. Oyunun bir kısmında şöyle diyor: ‘Cesaret en büyük erdemdir.’ Adalet falan değildir en büyük erdem. Çünkü eğer cesur değilsen adaletli olamazsın, eşitlik isteyemezsin, dürüst olamazsın, şefkat bile gösteremezsin. Yalnızca cesursan erdemli olabilirsin. Hayat bunu istiyor bizden. Ve cesur olacağız. En çok korktukları şey de bu. Biz cesaret gösterdiğimiz sürece böyle korkmaya devam edecekler. Hopa’da “Sadece Diktatör” oyunu değil bütün oyunlarımızı, buraya gelen bütün arkadaşlarımızın oyunlarını bir defa değil daha fazla oynamaya geleceğiz.

Hopa Halkevi: “Bu kentin dört bir yanını tiyatro sahnesi yapacağız”

Fiili yasağın ardından Hopa Halkevi, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bu kentin dört bir yanını tiyatro sahnesi yapacağız. Saraylar sizin olsun sokaklar bizimdir” dedi.

Resmi Twitter'da görüntüle

Halkevleri: 12 Eylül faşizmi de denemişti

Konuya ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamada bulunan Halkevleri de “Artvin’deki yasağı ardından Hopa’da ‘Sadece Diktatör’ oyununun oynanacağı salona asma kilit asıldı! 12 Eylül faşizmi de denemişti, yaşamın ve tiyatro üzerine siyah perde çekmeyi, bulundukları yer belli: Tarihin çöplüğü” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sendika.org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz