Bir süredir işsizliğe, hileli iflasa ve hak gasplarına karşı mücadele eden emekçiler şirketin genel merkezinin yanı sıra İstanbul Güneşli’de eyleme hazırlanıyor.

Ücret fonu ödesin
Gelişmeler de bundan sonra başladı. Edindiğimiz bilgiye göre tazminatlarını alamayan işçiler önce örgütlü oldukları sendika ile sıkça görüştü, ardından çeşitli eylemler yapıldı ancak sonuç alınaması ve önerilerin kendilerine gerçekçi gelmemesi üzerine DİSK’e bağlı Nakliyat İş’e giderek sorunlarına sahip çıkılmasını istedi. Son dönemde gündeme gelen eylemlerde Nakliyat İş’in görünmesi üzerine Tez Koop İş, durumdan rahatsız olduğunu kendi çatı örgütüne, oradan da DİSK yönetimine iletti.
En büyük sendika
Real işçileri için Tez Koop İş, “İş kolun en büyük sendikayız, kimsenin sahip çıkmasına gerek yok” açıklaması yaparken, Nakliyat İş, “işçi sınıfı sorumluluğu ile yanlarındayız’ açıklamaları geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş, özetle, Türk İş’in konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirlediği “Kıdem Tazminatında Reform” gündemi ile 04.07.2017 tarihinde toplanan Üçlü Danışma Kurulu toplantısında dile getirdiğini, kıdem tazminatı alacakları (rehinli alacaklarda dahil olmak üzere) her türünden kamu veya özel diğer tüm alacakların önünde tutulmasını istediğini, iflas eden veya ödeme aczi içinde bulunan işverenlerin yanında çalışan ve bu nedenle kıdem tazminatını alamayan işçilerin kıdem tazminatı alacaklarını, mevcut Ücret Garanti Fonundan almalarının yolu açılması gerektiğinin gündeme getirildiği belirtilerek, işçilere başka bir sendikanın sahip çıkmasına gerek olmadığı görüşlerini savundu.

SINIF BİLİNCİYLE SAHİP ÇIKILMALI
Nakliyat İş’in konuya ilişkin açıklaması da özetle, her durumda işçilere kendi sendikalarına gitmelerini önerdiklerini ancak işçilerin ısrarı üzerine, işçi sınıfı bilinciyle konuya sahip çıktıklarını, bu bağlamda da hileli iflas nedeniyle alacaklarını alamayan 500 civarı işçinin sesinin duyulması amacıyla bayram sonrası Kayseri’ye Beğendik’in merkezinde bir eylem planlandığı belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz