Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Cizre’nin Fırtınası Hamlesi’ni takip ettiği sırada IŞİD’in bomba yüklü araçlarla saldırısı sonucu yaşamını yitiren ANHA muhabiri Dilişan İbiş için başsağlığı mesajı yayınladı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Deyr ez Zor Askeri Meclisi’nin başlattığı Cizre’nin Fırtınası Hamlesi’nde haber takibi yaptığı sırada IŞİD’in sivillere yönelik 2 bomba yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırıda yaşamını yitiren Hawar Haber Ajansı (ANHA) muhabiri Dilişan İbiş için başsağlığı mesajı yayınladı.
ANHA muhabirlerinin canla başla savaş alanından haber takibi yaptığını belirten ÖGİ, IŞİD’in son olarak 13 Ekim günü saat 18.30’da sivillere yönelik saldırısında bölgede bulunan gazeteci Dilişan İbiş’in yaşamını yitirdiği, gazeteciler Rizgar Deniz ve Hogir Mihemed’in yaralandığını kaydedildi. ÖGİ, “Dilişan, 2014 yılında Kobanê direnişi öncesinde özgür basın çalışmalarına dahil olur. Dilişan, Dengê Kobanê Radyosu’nda başladığı yolculukta sadece sesi ile Rojava Devrimi’ni aktarmadı, kalemiyle de tarihe not düştü. Kobanê, Minbic ve Rakka’nın hamlelerini takip ederek, son olarak Cizre’nin Fırtınası Hamlesi’ni takip ettiği sırada yaşamını yitirdi” dedi.
‘HAKİKATİ TAKİP ETMEKTEN TAVİZ VERMEDİLER’
Minbic hamlesinde 13 Temmuz 2016’da IŞİD’in döşediği mayının patlaması sonucu Ronahi TV muhabiri Mustafa Mihemed’in yaşamını yitirdiği ve ANHA muhabiri Kendal Cudi’nin yaralandığı olayı da hatırlatan ÖGİ, “Savaş alanlarında gerçekleri kamuoyuna aktaran ve IŞİD çetelerini teşhir eden gazetecilerin, saldırıların hedefi olduğunu görüyoruz. Bu bölgede katliamlar gerçekleştiren güçlerin, kalemin gücünden ne kadar korktuğunu bir kez daha gösterdi. Hakikatin peşinde koşan gazeteciler onlarca bedel verdi, ancak hakikatten ve gerçeklerden taviz vermedi, geri adım atmadı. Hakikati takip etmek, aşk ve özgürlüktür” diye belirtti.
IŞİD’in gazetecilere yönelik saldırısını kınayan ÖGİ, “ANHA ailesine, çalışanlarına, Dilişan İbiş ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Gazeteciler Rizgar Deniz ve Hogir Mihemed’e acil şifalar diliyoruz. İnisiyatif olarak, hakikatin takipçisi olacağımızı yineliyoruz” diye kaydetti.
ETHA


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz