Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için düzenlenen dayanışma eylemine katılan 33 kişi hakkında açılan davanın 19 Ocak’taki duruşmasına çağrı yapıldı.

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma 315 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için düzenlenen dayanışma eylemine katılan 33 kişi hakkında açılan davanın 19 Ocak’ta görülecek duruşması için dayanışma çağrısı yaptı.

İşlerine geri dönme talebiyle 315 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için 4 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul Kadıköy’de Süreyya Operası önünde yapılan eylemde gözaltına alınan 33 kişi hakkında açılan dava, 19 Ocak Cuma günü Kartal Adliyesi’nde görülecek. Duruşmaya öncesi Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında düzenledikleri basın toplantısı ile dayanışma çağrısında bulundu.

Toplantı salonuna “Nuriye ve Semih demekten vazgeçmeyeceğiz” pankartının asıldığı görüldü.

‘NURİYE VE SEMİH’İN YANINDAYIZ’

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe ve İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin de katıldığı toplantıda hakkında dava açılan isimlerden Ebru Esen konuştu. Aynı eylemde insan hakları anıtı olarak bulunan ve gözaltına alınan Ebru Esen, “O gün devlet bizi yürütmeme kararı alınca biz saldırıya uğradık işkence ile 33 kişi gözaltına alındık. Cuma günü bunun davası var. Ben her zaman yaptığımız şey olan sokağa davetimi tekrarlamak istiyorum. Çünkü Nuriye ve Semih’in bu haklı direnişinin, bu ekmek kavgası için başlatılan bu eylemin yanındayız” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

EFE: POLİS ŞİDDETİNİ KINIYORUZ

TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe de insan hakları savunucuları olarak artık yeni ölümler istemediklerini belirterek, “Nuriye ve Semih’in bu kadar masum bu kadar haklı taleplerine kayıtsız kalınması bütün dayanışmaların polis şiddeti ile karşılaşmasını kınıyoruz” dedi.

‘DAYANIŞMA GÖSTERDİĞİMİZ İÇİN YARGILANIYORUZ’

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Üyelerinden Ülkü Gündoğdu tarafından yapılan basın açıklamasında ise, yaşanılan sürecin insan hakları, demokratik hak ve özgürlüklerin gelişimi ile ilgili karanlık bir süreç olduğu vurgulandı.

Cesaret ve kararlılıkla bu gidişata dur demek için yola çıktıklarını belirten Gündoğdu, “ Umudun, direnişin, boyun eğmemenin ifadesi ile kendi deyimleriyle ‘Açlıkla terbiye edilmek istenen’ ama direnerek işlerini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 315. günündeler. Açlık grevi ile seslerini duyurmaya çalışan kamu emekçileri kritik sınırda bulunmaktadır. Her gün biraz daha ölüme, sakat kalmaya yaklaşmaktadır. Açlık grevinin 149. gününde 4 Ağustos 2017’de Süreyya Operası önünde yaptıkları eylemde darp edilerek hukuksuzca gözaltına alındık” dedi.

Sadece dayanışma gösterdikleri için yargılandıklarını belirten Gündoğdu, görülecek duruşmaya katılım ve dayanışma çağrısında bulundu. (İstanbul/MA)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz