Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için pedal çevirmek de yasak

Açlık grevinin 151’inci günündeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için 3 yaşındaki kızlarıyla birlikte İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıkan çifti polis Gebze’de durdurdu.

Avukat Ezgi Çakır ve Avukat Süleyman Gökten 3 yaşındaki kızları İdil’le birlikte, cezaevinde açlık grevinin 151’nci gününde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için bisikletle İstanbul’dan Ankara’ya yol çıktılar. Gebze’de konaklayan Aile, engellenmek istemelerine tepki gösterdiler.

Kartal’dan Gebze’ye gelen ve Cumhuriyet Meydanı’nda CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun ile Eğitim-Sen ve HDP ve diğer bazı STK temsilcileri tarafından karşılanan Avukat Ezgi Çakır ve Avukat Süleyman Gökten burada bir açıklama yaptılar.  Açıklamayı okuyan Ezgi Çakır, “9 gün sonra Ankara’da olmayı planlıyoruz.  Bilindiği gibi Semin ve Nuriye, işlerine geri dönmek için 150 gündür açlık grevindeler. Açlık grevinin 76’ncı gününde siyasi iktidar tarafından cezaevine atıldılar, işkence ve kötü muameleye maruz kaldılar. Biz onların bu haklı mücadelesine destek vermek adına bisikletlerimizle Ankara’ya gidiyoruz. Onların meşru ve yasal taleplerine bizlerde halktan birer insan olarak destek veriyoruz” dedi.
‘BİZİM ANKARA’YA GİTMEMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR’
Basın açıklaması sonrası Avukat Ezgi Çakır ve Avukat Süleyman Gökten ile birlikte açıklamaya katılanlar, “Nuriye ve Semin Yalnız Değildir, “Zafer Direnen Emekçinin” olacak şeklinde sloganlar attı. Geceyi Gebze’de geçiren aileye, güvenlik büro ekipleri, bisikletle yola devam edemeyeceklerini, hem kendilerinin hem de diğer sürücülerin can güvenliğini tehdit edebileceklerini söylediler. Polislerin bu sözlerinin ardından konuşan Çakır; “bizim Ankara’ya gitmemizi engellemek istiyorlar. Başka gerekçe öne sürülmüyor” dedi.
‘EĞER YASAK VARSA HERGÜN KARAYOLUNDA YÜZLERCE BİSİKLETLİ VAR’
Avukat Ezgi Çakır ve Avukat Süleyman Gökten 3 yaşındaki kızları İdil’e CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun ve beraberindekiler de konakladıkları evden uğurlarken, Nuriye ve Semih için başlatılan yürüyüşü desteklediklerini ifade ederek; “Eğer yasak varsa her gün karayolunda yüzlerce bisikletli ve motorlu insan seyahat ediyor. Tamamen barışçıl bir eylem olan bu yürüyüş Nuriye ve Semih’i yaşatmak için yapılan barışçıl bir girişimdir” dedi. Aile daha sonra otomobile binerek yoluna devam etti ve yürüyüşü nasıl devam ettirecekleri konusunda daha sonra karar vereceklerini söylediler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz