Yazar Muzaffer İzgü, yaşamını yitirdi. 84 yaşındaki İzgü, kanser hastasıydı.


98’i çocuk kitabı olmak üzere yayımlanmış 154 kitabı olan İzgü son röportajında, öldükten sonra kendisi için “Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” denilmesini istemişti.
Çocuk kitaplarının usta yazarı Muzaffer İzgü 84’üncü yaşında yaşamını yitirdi. Muzaffer İzgü, pazartesi günü Hocazade Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Doğançay Mezarlığı’nda, eşinin mezarının yanına defnedilecek.
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ağustos ayının ilk haftasında kaldırılan İzgü’ye karaciğer kanseri teşhisi konmuştu. Kanserin vücudunun diğer organlarına sıçradığının belirlenmesi üzerine doktorlar Muzaffer İzgü’ye “Kemoterapi tedavisine hemen başlayalım” önerisinde bulunmuştu. Ancak İzgü “Son zamanlarımı evimde geçirmek istiyorum. Artık çok yoruldum” diyerek tedaviyi kabul etmemişti. Tedavisini evinde devam edilen İzgü dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.
Türk edebiyatının ünlü ismi 98’i çocuk kitabı olmak üzere yayımlanmış 154 kitabı bulunan İzgü, sağlık durumu dolayısıyla yazmaya ara vermişti.
‘… yazdı ve gitti’
İzgü, son röportajında öldükten sonra kendisi için “Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” denilmesini istemişti. Son 2 yıldır yazmayı bıraktığını belirten İzgü, hastaneden çıkınca ne yapmak istediği sorulunca; “Hiçbir şey. Otururum, düşünürüm. Artık hayal kurmuyorum. Hayal kurarsam yazmam gerek. Onlara uzağım. Yaşamım normal bir insanın yaşamı olsun” diye konuşmuştu.
MUZAFFER İZGÜ KİMDİR?
Muzaffer İzgü, 29 Ekim 1933’te Adana’da doğdu. İzgü; bulaşıkçılık, garsonluk, sinemalarda gazoz satıcılığı gibi işlerde çalışarak eğitimine devam etti.
İlkokulu sırasıyla İnönü İlkokulu, Gazipaşa İlkokulu ve İstiklal İlkokulu’nda okudu. Tepebağ Ortaokulu’nu bitiren İzgü, yatılı olarak Diyarbakır Öğretmenokulu’nda kaydoldu.
Öğretmenokulunu bitiren İzgü, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ve Aydın’ın çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. 11 yıllık ilkokul öğretmenliğinin ardından ortaokul öğretmenliğine geçen İzgü, Aydın Gazipaşa Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliği yaptı ve 1978 yılında emekli olarak, İzmir’e yerleşti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz