Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklanmasına tepki gösteren meslektaşları, ‘Muhalif kesimler avukatsız bırakılmak isteniyor’ dedi.

Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklanmasına tepki gösteren meslektaşları, ‘Muhalif kesimler avukatsız bırakılmak isteniyor’ dedi.

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, önceki gün çıkarıldığı mahkemece “DHKP-C üyesi” olmak iddiası ile tutuklandı.
Kozağaçlı’nın tutuklandığı dosya kapsamında 20 Eylül’de de 15 avukat tutuklanmıştı. Soma, Ermenek, Gezi, Suruç, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça davalarının avukatı olan Kozağaçlı’nın tutuklanmasına meslektaşları tepki gösterdi.
‘TUTUKLANMASI SORULMAYAN İDDİALARA DAYANIYOR’
Kozağaçlı’nın gözaltına alınması, yakalama kararı ve tutuklanma kararının hukuki olmadığını vurgulayan Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Eşsözcüsü Avukat Serhat Çakmak, “Tutuklanması gerektiği için tutuklandı Kozağaçlı. Kendisi savcılıkta ve hakimlikte kendisine sorulan tüm soruları ayrıntılı cevaplandırdı, ama tutuklama gerekçesi ise kendisine sorulmayan iddialara dayanmaktaydı. Kendisine bu iddialara ilişkin sorular sorulsaydı bu sorulara da cevap verecekti. Bu husus adil yargılanma hakkının da açıkça ihlali anlamına gelmektedir. Kişi hakkında belirtilen tüm iddiaları öğrenme ve bu iddialara karşı kendisini savunma hakkına sahiptir. Mevcut hukuk sistemi bunu Türkiye’nin en iyi ceza hukukçularından birine karşı yapmış olması hukukumuzun trajikomik durumunu ortaya koymaktadır. İktidar ve hukuk ilişkisinin ne dereceye, seviyeye geldiğini açıkça ortaya koymaktadır. Eskiden bu ülkede muhalifler tutuklanmak istendiğinde hukuki bir kılıf bulunmaya çalışılıyordu, maalesef mevcut dönemde böyle bir ihtiyaç dahi duyulmuyor. Ama başta belirttiğimiz gibi tutuklanması istenmişti ve tutuklandı” değerlendirmesinde bulundu.
‘MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ’
Kozağaçlı’nın vermiş olduğu mücadelenin yanında olduklarını ve desteklerini eksik etmeyeceklerini dile getiren Çakmak, “Selçuk Kozağaçlı Türkiye’nin en iyi hukukçularından biri ama bu yönünden ziyade tüm ötekileri ilgilendiren, işçilerin, işkenceye uğrayanların, mazlumların davalarına girdiği için, bir kesimi rahatsız ettiği için tutuklandı” dedi.
‘MUHALİF KESİM AVUKATSIZ BIRAKILIYOR’
ÖHP Üyesi Nuray Özdoğan ise, “Avukatın kimin dosyasına gireceğine kendisi karar verir. Bu bir suçlama konusu yapılamaz. Hangi suçu işlemiş olursa olsun kişilerin ifadelerine ve dosyalarına CMK’dan avukat atanıyor. Yasal bir haktır. CMK’dan atamaların yapıldığı bir yerde avukatın savunmalarına girdiği kişiler konu yapılarak tutuklanamaz” dedi. Özdoğan, ayrıca tutuklamalar ile muhalif kesimlerin avukatsız bırakılmak istendiğini söyledi.
‘SESİNİ KISMAK İSTEDİLER’
KHK ile kapatılan ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş ise, Kozağaçlı’nın Halkın Hukuk Bürosu üyesi olduğundan kaynaklı tutuklandığını söyledi. Ermiş, “Avukatlık işleri dışında hangi işleri yaptığını söylemek zorundasınız. Tutuklama kararının maddi bir temeli yok. Onun sesini kısmak istediler” dedi.
Mahkemenin “terör örgütünün yapılanması HHB” şeklindeki değerlendirmesine ilişkin ise Ermiş, “Bir büronun örgütün yapılanması olarak gösterilmesi çok absürt bir durum. Eğer bu iddianız varsa maddi delillerinizi ortaya koyacaksınız. Halkın Hukuk Bürosu halen açık ve avukatlar orada çalışıyor. Yargı makamları halen bu büroyu muhatap alıyor” dedi.
(İstanbul/MA) – Yasin KOBULAN


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz