ETHA muhabiri ve çevirmeni Meşale Tolu’nun da aralarında olduğu 15’i tutuklu 18 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında Tolu’nun tutukluluğunun devamına, tutuklu 8 kişinin ise tahliyesine karar verildi.

Etkin Haber Ajansı’nda (ETHA) muhabirlik ve çevirmenlik yaparken 6 Mayıs’ta “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” iddialarıyla tutuklanan Almanya vatandaşı Meşale Tolu’nun da aralarında olduğu 15’i tutuklu 18 kişinin yargılandığı dava, Silivri’deki İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.
Duruşma öncesinde ETHA emekçileri ve Tolu ailesi adliye önünde bir basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamaya Almanya Sol Parti Parlamenterler Grubu Başkan Yardımcısı Heike Hänsel, HDP Milletvekili Erdal Ataş ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran da destek verdi.
Açıklamada konuşan baba Ali Rıza Tolu, 5,5 aydır hapishanede olan kızı hakkındaki tüm iddiaların yalan ve boş olduğunu, kızının ETHA ve Özgür Radyo’da çalıştığı için hedef alındığını, cenaze takibi yaptığı gerekçesiyle suçlamanın kabul edilemeyeceğini söyledi.
Baba Tolu açıklama yaptığı sırada jandarma, basın açıklaması yapmanın yasak olduğu gerekçesiyle müdahale etti. Kısa süreli gerilimin ardından davayı takip edecek olanlar adliyeye geçti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz