İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Meris Tekstil’de geçen hafta sendika üyesi sekiz işçinin işten çıkartılmasının ardından, bugün en az 20 işçinin daha işten atıldığı öğrenildi.

İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Meris Tekstil’de sendika ve işçi düşmanı uygulamalar devam ediyor.
Geçen hafta Teksif Sendikası’na üye olan sekiz işçinin işten çıkarıldığı Meris Tekstil’de, bugün de en az 20 sendika üyesi işçinin işten çıkarıldığı öğrenildi.
Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (Teksif) İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy, en az 20 işçinin daha işten atıldığını doğruladı. İşçilerle görüştükten sonra detaylı açıklama yapacağını ifade eden Faruk Aksoy, Meris’te sendika düşmanlığının bariz bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.
NE OLMUŞTU?
Meris Tekstil’de bir süre önce işçiler örgütlenme kararı almış ve Teksif Sendikası’na üye olmuşlardı. Bunun üzerine Meris Tekstil patronları, örgütlenmeye öncülük eden sekiz işçiyi geçen hafta işten çıkarmışlardı. İşten atılan işçilerin yerine taşeron işçiler getirilmişti. Edinilen bilgilere göre işçilerin çeşitli sorunlar yaşadığı Meris Tekstil’de, işçilere günde bir kez tuvalet izni verildiği, mesai ücretlerinin ödenmediği, ücretlerin asgari ücret üzerinden gösterildiği işçiler tarafından öne sürülmüştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz