Diyarbakır’da yapılan Newrozda polis kuşunuyla öldürülen Kemal Kurkut davasının ilk duruşması görüldü. Kemal Kurkut’u vuran polis Y.Ş.’nin sadece 3 ay açığa alındığı, şu anda görevde olduğu ortaya çıktı. Savcı, halen görevde olan sanık polis için tutuklama talebinde bulundu.

Diyarbakır’da Newroz’a katılmak üzere Malatya’dan kente gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u alanın girişinde kurulan kontrol noktasında öldüren polis memuru Y.Ş. hakkında “olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada sanık polis Y.Ş. SEGBİS üzerinden duruşmada savunma yaptı.
Y.Ş., 3 ay açığa alındığını, ardından ise göreve başladığını söyledi. Y.Ş., Kurkut’a doğru iki el ateş ettiğini, ayağını hedef alarak vurduğunu iddia etti. Polis, Kurkut’u vurduktan sonra Newroz alanındaki görevinin başına döndüğünü anlattı.
Duruşma sırasında Kemal Kurkut’un annesi Secan Kurkut, fenalaştı. Anne Kurkut, salon dışına çıkarıldı.
SAVCI TUTUKLANMASINI İSTEDİ
Kemal Kurkut’u vuran polis Y.Ş.’nin savunmasının ardından Kemal Kurkut2un vurulma anlarını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök tanık olarak dinlendi.
Duruşma Savcısı ise, halen görevde olan polis için CMK 100. maddede sabit olan koşulların oluştuğu gerekçesiyle tutuklanmasını istedi.
Duruşmanın başlaması öncesinde adliyenin çevresinde çok sayıda TOMA, akrep ve kirpi tipi zırhlı araç konuşlandırılırken, yer yer ağır silahlı polislerin adliye çevresinde devriye gezmesi dikkat çekti.
Duruşmayı Kurkut’un Malatya’dan gelen ailesi, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilek Öcalan, TJA Aktivisti Ayla Akat Ata, HDP Diyarbakır il eş başkanları ve yöneticiler, çok sayıda kişi ve gazeteci takip etti.
ANNE KURKUT: GENÇLER ÖLMESİN 
Secan Kurkut
Duruşmaya saatler kala zor anlar yaşayan Kurkut’un annesi Secan Kurkut, “adalet” talebiyle geldiği Diyarbakır Adliyesi önünde “Gençler ölmesin” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. “Ne istediler Kemal’imden” diyen anne Secan Kurkut, sanık polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.
AĞABEYİ: ADALET TALEP EDİYORUZ
Kurkut’un ağabeyi Cihan Kurkut ise, başka Kemallerin ölmemesi için davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. Cihan Kurkut, “Bu ülke çok acılar yaşadı. Ceylanlar, Berkinler, Kemaller ölmesin diye adalet peşindeyiz. Bugün bu Adliye’den adalet talep ediyoruz; ama bu talebimizin yerine geleceğine pek inanmıyoruz” dedi.
VURULDUĞU YERE GİTTİLER
Saat 10.00’da başlaması gereken duruşma, mahkeme başkanının dosyayı incelemesini sürdüreceği gerekçesiyle 13.30’da başladı.
Bunun üzerine Adliye’den çıkan aile, Kurkut’un vurulduğu Newroz alanına gitti, ardından duruşmaya katıldı. (Diyarbakır/MA)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz