Gezi Direnişi’nin yıldönümünde, Rakka’da IŞİD çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğrafını taşıdıkları gerekçesiyle tutuklanan 11 sosyalist tahliye edildi.

Gezi Direnişi’nin yıldönümünde, 31 Mayıs günü İstanbul Taksim’de düzenlenen eylemde, Rakka’da IŞİD çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğrafını taşıdığı gerekçesiyle ESP, SGDF ve SKM’li 11’i tutuklu 14 sosyalist hakim karşısına çıktı.
‘İKİ KEZ IŞİD’İN HEDEFİNDE OLMUŞ BİRİYİM’
İlk savunmayı yapan SGDF MYK Üyesi ve Özgür Gençlik Dergisi Editörü Ali Deniz Esen, Gezi Ayaklanması’nın yıl dönümünde her yıl olduğu gibi bu sene Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla eyleme gittiğini söyledi. Eylemde Ayşe Deniz’in fotoğraflarının dağıtıldığını ifade eden Esen, “İki kez IŞİD’in hedefi olan biri olarak IŞİD’e karşı mücadele edenleri savunuyorum” dedi. Esen, eylemin iddianamede belirtildiği gibi ESP organizasyonu değil, Taksim Dayanışması’nın organizasyonu olduğunu söyledi.
‘DEMOKRATİK HAKKIMI KULLANDIM’
ESP PM Üyesi Ali Haydar Akdeniz, binlerce insan gibi Gezi’nin 4. yıl eylemine katıldığını belirtti, geçmişte Gezi tutsaklarından biri olduğunu anımsattı. Akdeniz, “Ben ve milyonlarca insan yaşanan adaletsizliklere karşı sesimizi, itirazımızı yükseltmiştik o dönem. Gezi’nin yıl dönümüne de bu yüzden katıldım. Gezi’de katledilen arkadaşlarımızı andık. Bugün burada yargılanmamın nedeni de Gezi’nin kırmızı fularlı kızını anmam. Ayşe Deniz IŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşti. Hiçbir yasadışı slogan atılmadığı, yasadışı bir pankartın olmadığı bir açıklamaya katılmak suç değildir. IŞID’e karşı savaşırken hayatını kaybedenleri anmak suç değildir. Gözaltına alındığımda üzerimden çıkan ve suç sayılan Atılım gazetesi de yasaldır. Demokratik hakkımı kullandığım için 3 aydır özgürlüğümden mahkum bırakıldım, tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu.
HDP Sarıyer İlçe Eşbaşkanı Köksal Doğan ise suçlamaya konu edilen sosyal medya paylaşımlarının suç olmadığını belirtti. Doğan, “Taksim Dayanışması’nın organize ettiği Gezi anmasına katıldım. Gezi’nin sembol ismi Ayşe Deniz’in fotoğraflarını ben de taşıdım. İddianamede yer alan ve suç diye gösterilen Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in cenazesine katıldım çünkü Yeliz Erbay’ın kardeşini tanıyordum. 2014 tarihinde 1 Mayıs yürüyüşüne katıldığı söylenen fotoğraftaki kişi ben değilim. Demokratik eylemlerdir katıldıklarım. Fotoğraflarda görüldüğü üzerine kimliğimi gizleme gereği duymadım. İş yerimin önünde alındığım halde 3 aydır özgürlüğümden yoksunum” diye konuştu.
LÖB Üyesi Samet Koç, gözaltına alındığında üzerinde bulunan notların yasal dergi ve fanzinlerle ilgili olduğunu, iddianamede bunların yasadışı olarak gösterildiğini söyledi. Tutuklandığı için üniversite sınavına giremediğini aktaran Koç, mağduriyetinin giderilmesi için tahliyesini talep etti.
ESP Üyesi Serkan Zorlu, şunları ifade etti: “Ben orada Gezi’de katledilen gençlerin fotoğraflarını da taşıyabilirdim. IŞİD yüzünden Suruç’ta birçok arkadaşımızı kaybettik biz. Bu yüzden Ayşe Deniz’i andım. Ayşe Deniz ile ilgili bir videoyu paylaşmam da suç sayılıyor. O video bir haber sitesinden alıntıydı.”
‘IŞİD BU ÜLKEDE 300’DEN FAZLA İNSANI KATLETTİ’
ESP Üyesi Sinan Tekdemir, ESP’nin kriminalize edilmeye çalışıldığını vurguladı. Ayşe Deniz’in tüm Türkiye halkları tarafından sahiplenildiğini kaydeden Tekdemir, “IŞİD bu ülkede birçok kanlı katliamlar yaptı, 300’den fazla sivili katletmiş bir örgüttür. Ayşe Deniz de buna karşı mücadele eden bir kadındır. Ayşe Deniz’in videosunu sosyal medyada 2 milyon kişi paylaşmış. Ama burada 12 kişi yargılanıyor. Atılan sloganlar ise Gezi’nin yarattığı değerlerle ilgilidir. Üzerimde çıkan Atılım gazetesine ilişkin de örgüt üyeliği isteniyor ama Atılım yasal bir gazetedir. IŞID’e karşı savaşırken ölümsüzleşen insanlar Avrupa’da devlet töreniyle karşılanırken, burada anmak bile suç sayılıyor” diye konuştu.
Tutuksuz yargılanan Neslihan Duran, 3 bin kişinin bu anmaya katıldığına dikkat çekti.
TAŞDEMİR: KARACAGİL BARIŞ KÖPRÜSÜDÜR
Tutuksuz yargılanan SKM Genel Meclis Üyesi Gül Sağlık ise “Ayşe Deniz Karacagil’in dövizini IŞİD’le savaşarak şehit düştüğü için taşıdım” dedi.
Savunmaların ardından mahkeme, 11 tutuklunun tümünün tahliyesine karar verdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz