İşkenceyle katledilen Şehriban Elmas’ın katiline ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Şehriban Elmas’ın Adana’da işkenceyle öldürülmesi davasının karar duruşması Adana 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 5 Aralık gecesi evinde gördüğü işkence sonrası kafasında ve vücudunda kırıklar oluşan Şehriban Elmas’ın öldürülmesiyle ilgili tutuklu sanık İzzet Elmas, aile bireyini kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Ağırlaştırma nedenleri arasında “aileden birini öldürmek” uygulanırken “canavarca hislerle öldürmek” uygulanmadı. İzzet Elmas’ın anne ve babasının da içinde olduğu suça iştirakten 20 yıl hapis cezasıyla yargılanan 4 kişi hakkında olay yerinde olduklarına dair bir delil bulunamadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi. Üzerinde silah bulunan İbrahim Elmas 7 bin 300 lira para cezası, yine üzerinde silah bulunan Nusret Elmas 10 ay hapis cezası aldı, hükmün geri bırakılmasına karar verildi.
‘HER GÜN 5 KADIN ÖLDÜRÜLMESİN DİYE…’
Duruşmada son kez ifade veren İzzet Elmas, Şehriban Elmas’ın “Çocuğun senden olmadığını nerden biliyorsun” şeklinde sözler söylediği ve eşini darbederken şuurunu kaybettiği şeklindeki iddialarını sürdürdü. Müşteki avukatlar bu sözlerin emniyet ifadesinde yer almadığını, sonradan indirim almak için söylendiğini ifade etti. “Her gün 5 kadının öldürüldüğünü” söyleyen müşteki avukatlar bunun önüne geçmek için indirim olmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.
SANIK AVUKATINDAN ‘ERKEK OLMAYAN ANLAMAZ’ SAVUNMASI
Sanık avukatı ise İzzet Elmas’ın beyanlarına dayanarak müvekkilinin sakin kişilikte biri olduğunu iddia etti ve “Hiçbir erkeğin böyle bir durumda sakin kalamayacağını” söyledi.
Olayın, Şehriban Elmas’ın ağır hakaretleri neticesinde yaşandığını iddia eden sanık avukatı, sık sık müvekkilinin eşini ve çocuğunu sevdiğini tekrar etti. Söze “Biz de Adanalıyız” diye başlayan sanık avukatı erkeklerin kadınlara karşı hassas olduğunu belirterek doğu kültürüne sahip birinin durduk yere sinirlenemeyeceğini söyledi. Sanık avukatı iddiasını güçlendirmek için “Bunu anlamak için erkek olmak gerekir” dedi.
Kararı değerlendiren müşteki avukatlardan Sevil Aracı, indirim yapılmaksızın ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesini olumlu değerlendirdiğini ifade etti.  Başından beri iddiaların İzzet Elmas’ın cinayeti aile bireyleri ile birlikte işledikleri yönünde olduğunu ifade eden Aracı, “Dosyada buna yönelik kanıtlar da vardı” diyerek buna rağmen sadece İzzet Elmas’a ceza verilmiş olmasını doğru bulmadıklarını ifade etti. Olayda aynı zamanda canavarca hisle öldürme ve eziyet olduğunu ve bedenen ve ruhen kendini koruyamayacak olan kişiye karşı tasarlayarak işlenmiş bir cinayet olduğunu dile getiren Aracı, temyizde itirazları arasında bunların da olacağını ifade etti. Bunların sonuca etki etmeyeceğini söyleyen Aracı, “Ancak kadın cinayetlerinin nasıl ve neden işlendiğinin, sonuçlarının tartışılması açısından önemli maddeler. Şehriban ağır şekilde darbedildi. Vücudunun her yerinde darp izleri vardı, hatta ısırıklar vardı. Bu canavarca hisle öldürmeyi özetliyor. Yine de sanığın savunmalarına itibar edilmemesini de olumlu buluyoruz” dedi.
NE OLMUŞTU?
Şehriban Elmas, 5 Aralık 2016 gecesi evinde dövülmüş, vücudu kırıklar içerisinde sokağa bırakılmış, aynı gece komşularının haber vermesi ile kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olay günü kız kardeşi ile telefonda görüşen Yıldız Kurt karakol ve mahkemede verdiği ifadelerde, olay yerine gittiğini, kapının kendisine açılmadığını ifade etmişti. Kız kardeşine işkence edildiği dakikalarda kız kardeşi ile telefonda görüşen Kurt, ifadesinde telefonun açık kalması ile Şehriban’ın kayınvalidesinin kayınbabasına seslenerek “İsmail o demiri bana ver” dediğini duyduğunu söylemişti. Şehriban Elmas’ın ölümü ile ilgili ayrıntılı otopsi raporu Elmas’ın boyun omurunda ve kafatasında kırıklar olduğunu ortaya koymuştu. Bu rapor Emniyetteki ifadesinde “Aramızda itişme yaşandı, başını sobaya çarptı” diyen İzzet Elmas’ın iddialarını çürütmüştü. Sanık İzzet Elmas, mahkemedeki ifadelerinde “Çocuğu sevme. Çocuğun senden olduğunu nerden biliyorsun” dediğini iddia ederek ağır tahrik indirimi almaya çalışmıştı. Savcı ise verdiği mütalaada sanık kocanın müebbet hapsini isterken sanık konumundaki aile fertlerine ceza istemedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz