Kaldıraç Dergisi, okurları Lale Çelik’in “İŞKUR’dan arıyoruz” denilerek çağrıldığı adreste tehdit edilerek ajanlık dayatıldığını belirterek, “Okurumuzun başına gelecek her şeyin sorumlusu devlettir” dedi.

Kaldıraç Dergisi İzmir Temsilciliği, okurlarına dönük ajanlaştırma saldırısına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kaldıraç Dergisi İzmir Temsilciliği adına açıklamayı yapan Begüm Ateş, okurları Lale Çelik’in ajanlaştırma dayatmasına maruz kaldığını söyledi. Ateş, okurları Çelik’in İş ve İşçi Bulma Kurumu’na (İŞKUR) yaptığı başvuru üzerine 28 Aralık’ta arandığını ve kendisine “İŞKUR’dan arıyoruz” denilerek görüşme yapılmak istendiğini ifade etti. Çelik’in sonraki gün görüşmek için verilen adrese gittiğini söyledi. Ateş, yaşananlara dair şöyle dedi: “İlk önce iş başvurusu hakkında sorular sorarak iş başvurusuyla ilgiliymiş gibi bir tablo çizen polisler, 29 Aralık’ta gittiği görüşmede önce ailesi ve kendi yaşamına dair sorular sormuşlardır. Daha sonra okurumuz tehdit edilerek masadan kalkması engellenmiştir. Polisler ardından başka okurlarımızın adını sayarak sorguya çekmiştir. ‘Kamu görevlisiyiz’ diyen polisler, bu seferde para teklifinde bulunmuşlar. Okurumuz teklifi reddederek masadan kalmış fakat bu sefer polisler tarafından takip altına alınmıştır.”
‘BİR ŞEY OLDUĞU TAKTİRDE SORUMLUSU DEVLETTİR’
İŞKUR’un ne zamandan beri istihbarat bilgileri için kaynak olarak kullanıldığını soran Ateş, devletin bu noktaya kadar gelmesine şaşırmadıklarını dile getirdi. Çelik’in tehdit edildiğini belirten Ateş, İzmir’de 1997 yılında gözaltına alınan ve 20 gün sonra Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tuvaletinde asılı halde bulunan okurları Ali Serkan Eroğlu’nun ölümünü hatırlatılarak, baskı altına alınmaya çalışıldıklarını söyledi. Devletin devrimcileri tek tek kaçırıp ve tehdit ederek, acizliğini ortaya koyduğunu kaydeden Ateş, “Bugüne dek yüzlerce, binlerce zorluk karşısında yılmadan devam ettiğimiz yolumuzdan bizleri alıkoymak ne parayla ne saygınlıkla ne de ihanet ile mümkündür. Okurumuzun başına bir şey geldiği taktirde tek sorumlusu devlettir” diye belirtti.
Çelik ve Kaldıraç Okurları, açıklamanın ardından İHD’ye başvuruda bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz