Aralarında akademisyen Veysi Altıntaş, Yazar Güneş Daşlı ve TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin’in de bulunduğu en az 30 kişi gözaltına alındı. HDP, akşam yaptığı açıklamayla gözaltı ve operasyonları protesto etti.

İstanbul genelinde gece saatlerinde birçok eve baskın düzenlendi. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube’ye bağlı polisler tarafından yapılan baskınlarında en az 30 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Barış Akademisyeni Veysi Altındaş, “Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri” kitabının araştırmacılarından Güneş Daşlı, OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile kapatılan TV10’un Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, geçtiğimiz günlerde bir erkek tarafından katledilen Helin Palandöken’in amcası Binali Palandöken de bulunuyor.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilebilenler şöyle: Abdullah Geldi, Zeki Nergiz, Deniz Şimşek, Nurcan Başdinç, Cemil Demirbaş, Yavuz Akar, Gülizar Teymur, Veysi Altıntaş, Selahattin Yılmaz, Zeynep Değirmenci, Erkin  Oruç, Cemşit Atalay, Fuat Mızraklı, Bayram Kara, Adnan Kaçmaz, Duygu Kaçmaz, Binali Palandöken, Mehmet Ali Altın, Ahmet Avşar, Fehmi Morkoç, Rahim Timar, Edip Karçik, Selahattin İpek, Nebahat Avşar, Halis Kandilci, Felek Avci, Murat Bilken, Güneş Daşlı, Veli Büyükşahin, VeliHaydar Güleç. Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Üyesi Cemal Çağlı

HDP, OPERASYON VE GÖZALTLARI PROTESTO ETTİ

 

HDP Kadıköy İlçe Örgütü, dün gece gerçekleştirilen eş zamanlı ev baskınları sonucu 30 siyasetçinin gözaltına alınmasını protesto etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü, dün gece gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon sonucu 30 siyasetçinin gözaltına alınmasını parti binası önünde düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamaya, Barış Bloku üyeleri, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu ve çok sayıda kişi katıldı. “HDP umuttur, umut dimdik ayakta. Savaşa karşı barış kazanacak, halklar kazanacak” pankartı açılan açıklamada, sık sık “HDP halktır halk burada”, “Tecrite hayır, tutsaklara özgürlük” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, ülkenin gün geçtikçe bir mezarlığa dönüştüğünü belirterek, kendilerinin ise bu mezar ülkenin üstünde ölülerine basarak yürüdüklerini ifade etti. Piroğlu, “Hiçbir şey olmamış gibi davranarak, her şeyin iyi olmasını umut ediyoruz. Oysa karanlık adım adım üstümüze geliyor. Cehennem bütün kapılarını açmış bizi bekliyor, görmüyoruz, duymazdan geliyoruz, susuyoruz. Hepimiz tehdit altındayız, sadece biz değil, sadece HDP’liler değil, sokakta yürüyen insanlar değil, burayı sarmalamış bütün polisler de tehdit altındadır. HDP’ye saldırmalarının sebebi bu suskunluğa karşı çıkmaları içindir. Çünkü biliyorlar ki öfke de, kaygı da büyüyor” dedi.

‘MİLYONLAR OLUNCAYA KADAR DEVAM EDECEĞİZ’

Ardından açıklamayı yapan Şengül Yüksel ise, zulüm ve faşizan politikalara inat mücadelelerini büyüterek devam edeceklerini ifade ederek, şöyle dedi: “Bizi eksiltmeye, azaltmaya çalışabilirler. Unutmayalım ki, binlerce yoldaşımız içeride, onların yerine binler dışarıdayız. Binler, on binler, yüz binler, milyonlar oluncaya kadar bu mücadele devam edecektir. Sözümüz Türkiye halklarınadır. Sözümüz ezilen bütün kesimleredir. Başka kimseye sözümüz yoktur.”

Açıklama, “Direne direne kazanacağız” sloganı ile sona erdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz