İnsan hakları örgütleri ‘Uyuşturucu satıcısının ayağını kırmayan polis görevini yapmamıştır’ diyen Bakan Süleyman Soylu’nun istifasını istedi. Bakanın daha önce yaptığı “ayak kırma” açıklaması, bakanı olduğu devletin adalet sistemine güven duymadığını kamuoyuna bir kez daha göstermişti.

İnsan hakları örgütleri yaptıkları ortak açıklamayla İçişleri Bakanı Soylu’nun istifasını istedi. Soylu’nun “Uyuşturucu satıcısının ayağını kırmayan polis görevini yapmamıştır. Suçunu bana atsın” sözleriyle suça teşvik ettiği belirtilen açıklamada, talimatın cezasızlığın da göstergesi olduğu vurgulandı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yaptıkları ortak açıklamayla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını istedi. Bakan Soylu’nun “Uyuşturucu satıcısının ayağını kırmayan polis görevini yapmamıştır. Suçunu bana atsın” sözleriyle suç işlemeye tahrik ettiği  belirtilen açıklamada, “Mutlak işkence yasağının ihlal edilmesi için kamu görevlilerini suç işlemeye teşvik eden Bakan Soylu derhal istifa etmelidir” denildi.

Açıklamada, uyuşturucu operasyonlarında şüpheli yakalanacak kişilerin bacaklarının kırılmasının işkence suçu olduğuna dikkat çekilerek, Anayasa ve Uluslar arası sözleşmelerde bunun açıkca yer aldığı ifade edildi. Anayasanın 137. maddesine göre kanunsuz emirin suç olduğu ve hiçbir polisin veya jandarmanın Bakan Soylu’nun bu emirlerine uymaması gerektiği vurgulanarak, aksi halde suç işleyecekleri belirtildi.

‘CEZASIZLIĞIN GÖSTERGESİ’

Bakan Soylu’nun bu talimatının Türkiye’de cezasızlığın geldiği noktayı göstermesi bakımından ibret verici olduğu ifade edilen açıklamada, “Suç işleyebilecek polislerin yargılanması yerine Bakan’ın kendisinin yargılanacağını açıklaması aslında polislerin korunacağı anlamına da gelmektedir. İşte bu nedenle cezasızlık var demekteyiz” denildi.

Bakan Soylu hakkında suç işlemeye tahrik suçundan dolayı fezleke hazırlanarak, TBMM’nin gerekli soruşturmayı yapması gerektiği belirtilen açıklamada, Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanması gerektiği ifade edildi.

Kaynak: Evrensel


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz