İçişleri  Bakanlığı, İstanbul’a 2 bin yeni bekçi alınmasına karar verdi. En fazla bekçi 100’er kişiyle Esenyurt ve Küçükçekmece’ye alınacak. Uygulamaya tepki gösteren İHD ‘Mobeseler yetmedi, kanunlar yetmedi, polis kanunları yetmedi, şimdi de bekçiler hayatımıza girdi’ diyor.

 İçişleri Bakanlığı, İstanbul’a 2 bin yeni bekçi alınmasına karar verdi. ‘Gece bekçilerini’ İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ‘Gece Kartalları’ olarak nitelendirmişti. İHD ise bekçi uygulamasına ‘toplumda baskı yaratacağı’ gerekçesiyle tepki gösteriyor.
KPSS koşulu aranmayan bekçi başvuruları 8-22 Kasım tarihleri arasında alınacak. İstanbul’da en fazla 100’er bekçi ile Esenyurt ve Küçükçekmece’ye alınacak.  En az bekçi kadrosu Şile’ye 6 bekçi tahsis edildi. Geçen ağustos ayında ilk kez 700 bekçi sınavlarla alınmış bunlar kademeli olarak görev başlatılmıştı.
‘OTORİTER YÖNETİM ANLAYIŞI VAR’ 
Yeni uygulamayı Evrensel’e değerlendiren İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan “İktidar toplumu zapturapt altına almak istiyor. Ülke güvenlikçi bir kafayla yönetilmeye devam ediliyor.” ifadelerini kullandı. “Son birkaç yıldır otoriter bir yönetim anlayışı var. Çıkarılan kanunlardan ve idari pratikten bunu görüyoruz” diyen Türkdoğan, “Doğu ve Güneydoğu’da köy korucularının adını KHK ile güvenlik korucuları yaptılar. Şimdi de batıda mahalle bekçiliği sistemi getiriyorlar. Bu bekçiler geceleri sokakta dolaşıp ‘şüpheli’ durumları ihbar edecek. Müdahale edebileceği durumlarda da müdahale edecek. Mobeseler yetmedi, kanunlar yetmedi, polis kanunları yetmedi, şimdi de bekçiler hayatımıza girdi. Yarın bunlar da yetmeyecek. Çünkü ülke güvenlikçi bir kafayla yönetiliyor” ifadelerini kullandı.
ARANACAK KOŞULLAR
* Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre kötü şöhretli tanınmamak.
* Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak.
*  Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.
* En az 167 santimetre boyunda olmak.
* Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.
İSTANBUL’A HANGİ İLÇEYE KAÇ BEKÇİ ALINACAK?
Adalar; 7, Arnavutköy; 35, Ataşehir; 50, Avcılar; 60, Bağcılar; 95, Bahçelievler; 75, Bakırköy; 35, Başakşehir; 50, Bayrampaşa; 40, Beşiktaş; 30, Beykoz: 35, Beylikdüzü: 40, Beyoğlu; 35, Büyükçekmece: 35 , Çatalca;7, Çekmeköy; 35, Esenler; 60, Esenyurt; 100, Eyüp; 50, Fatih; 60, Gaziosmanpaşa; 90, Güngören; 40, Kadıköy; 60, Kağıthane; 60, Kartal; 60, Küçükçekmece; 100, Maltepe; 65,  Pendik; 85, Sancaktepe: 55, Sarıyer; 40, Silivri; 15, Sultanbeyli; 50; Sultangazi; 65, Şile; 6, Şişli; 35, Tuzla; 35, Ümraniye; 90, Üsküdar; 70, Zeytinburnu; 45.
İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın ‘Gece Kartalları’ olarak nitelendirdiği, özel harekat şube polislerinin de eğitim verdiği araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretilen mahalle gece bekçileri, tabanca, cop, kelepçe, el fenerinin yanı sıra düdük taşıyor.
dha


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz