Efrin’den Türkiye’ye yönelik saldırı olduğu iddiasının yalan olduğunu belirten ve El Nusra unsurlarının otobüslere bindirilerek Suriye’ye geçirilmesinin “savaş suçu” olduğuna işaret eden HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, saldırıyı da “İşgal girişimi” olarak nitelendirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Genel Merkezinde Kadın Meclisi sonrasında Efrin’e ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya kadın meclisi üyeleri de katıldı. Kemalbay’ın açıklamasından önemli başlıklar ve vurgular şöyle:
“Bugün burada Kadın Meclisinin olağan toplantısını gerçekleştirirken, Diyarbakır’dan kalkan uçakların Efrin’i bombaladıklarını öğrendik. Zeytin Dalı adı altında bir operasyon düzenlendiği söyleniyor. Bütün iktidarların tarihinde böyle olmuştur. Ne zaman bir işgal, saldırı, operasyon olsa barışla anılan bir isim bulunur.
‘BU BİR İŞGALDİR’
Bu operasyon bir işgaldir. Efrin’e ve Rojava’ya yönelik bir işgal ile karşı karşıyayız. Efrin’de yaklaşık bir milyondan fazla halk yaşıyor. Belki de çatışmanın olmadığı yegane yerlerden biri Efrin. Savaştan kaçan insanların önemli bir bölümü kendilerini Efrin’de güvenceye aldılar. Efrin’de ağırlıklı olarak Kürt halkı yaşıyor. Kürtler, Asuriler, Ermeniler, Araplar birlikte demokratik bir meclis oluşturarak bu savaş koşullarında demokratik bir yapılanmayı hayata geçirmeye çalışan özgün bir yerdir Efrin. AKP, Erdoğan-Bahçeli iktidarı tarafından güya Efrin’den Türkiye’ye yönelik bir saldırı varmış gibi bir yalanı uyduruluyor…
‘BÜTÜN MACERALARDA KAYBETTİLER YENİ BİR MACERA DENİYORLAR’
Siyasi bir çözüm için önemli adımlar başlamış olan demokratik süreci sabote eden ve çatışmayı kışkırtan bir adım olmuştur. Türkiye devleti ve egemen sistemi bu saldırıyı şuan için gerçekleştirmiş oluyor. İdlib operasyonu olduğunda bunu engellemek istiyoruz demişlerdi. Efrin’de El Nusra ve Cihadist örgütlerle kurduğu ilişkiler, oradaki vekalet savaşına işaret ediyor. AKP ve Erdoğan Suriye’de bir maceraya atıldı hepsinde iflas etti şimdi döndü dolaştı yeni bir maceraya giriyor.
‘SALDIRI İDDİALARI YALANDIR’
MİT Müsteşarı demişti ki karşı tarafa geçerim bir kaç füze atarım savaşta çıkarırım. Bizim bu yalanlara karnımız tok. Bu ülkenin insanları bu yalana kanmamalıdır. Bu Osmanlı hayalleri doğrultusunda atılmış bir adımdır. Tek adam rejimini tahkim etmek için her gün oylarının eridiğini gören Erdoğan rejiminin oylarını artırmak ve yeniden 1 Kasım’daki gibi zorla bu halkın rızasını alma girişimidir.
‘BU SALDIRI TÜRKİYE HALKLARINA KARŞIDIR’
Bu saldırı Türkiye halklarının ekmeğini küçültecektir. Bu savaşa, Türkiye halklarının çocukları sürülecektir. Halklar arasındaki duygu kopuşunu yaratacak bir işgal girişimidir. Suriye’deki kanlı iç savaş girişimden halklar için demokratik adil bir yeni yaşam inşa edilmiştir. Rojava halkı oluşturduğu meclislerle dünyaya örnek olacak bir örnek temsil edilmiştir.
‘EL NUSRA UNSURLARININ SAHAYA SÜRÜLMESİ SAVAŞ SUÇUDUR’
Erdoğan rejimi halkların ufkunu karartmaya çalışıyor. Servis araçlarıyla ÖSO adıyla El Nusra unsurlarını bu topraklardan geçirilmesi tarihte işlenen bir savaş suçu olarak yerini alacaktır. ÖSO’yu oluşturan sevk ve eden Türkiye bu savaş suçuna zemin hazırlamaktadır. Buradan bütün demokrasi güçlerine ve uluslararası kamuoyuna seslenmek istiyoruz. Efrin’de Kürt halkı yaşıyor. Rojava’da halklar bir arada yeni bir yaşam inşa ediyor. Rojava Halkı çaba harcıyor. Bunun için demokratik süreçler inşa ediyor müzakerelere katılıyor. Uluslararası kamuoyunu Rojava ve Efrin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.
‘HALKLAR TUTUM ALMALIDIR’
Türkiye İşçi sınıfını demokrasi güçlerini, kadınlarını sendikaları bu işgalin karşısında olmaya ve bu işgale karşı demokratik tepkilerin göstermeye davet ediyoruz. AKP ve Erdoğan rejimin başlattığı bu işgal rejimi kabul edilemez bunun derhal durdurulması gerekiyor. Demokratik bir cumhuriyeti için atacağımız adımlar açısından Efrin savaşına karşı nasıl bir tutum aldığımız önemlidir. Bu işgal girişiminin karşısında olmazsa Türkiye halklarının en önemli dinamiklerinden olan Kürt halkına görevimizi yerine getirmemiş oluruz. Bu suça hiç kimse ortak olmamalıdır. Demokratik kamuoyu olarak bu işgal girişiminin önünde durmalıyız. Halkların barışı için birlikte omuz omuza mücadele etmeliyiz. Erdoğan AKP rejimi kendi iktidarı için başlattığı bu iktidar girişimine karşı halklar itiraz etmelidir. Bu rejimin bu adımını hep beraber durdurmalıyız.”
‘EFRİN’E SALDIRI KÜRDİSTAN HALKLARININ KAZANIMLARINA YAPILAN BİR SALDIRIDIR’
Saldırıya bir tepki de Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) geldi. Partinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “Efrin’e saldırı Kürdistan’ın bir bölgesine değil, Kürdistan halklarının bütün kazanımlarına yapılan bir saldırıdır. Bütün halkımızı Arin Mirkan’ın memleketi Efrin’in direnişi etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz