İstanbul’da HDP Kadıköy ilçe binasına sabah saatlerinde polis baskını düzenlendi. İzmir’de 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı.

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kadıköy ilçe binasına polis baskını düzenlendi. Eş Başkanlar Gül Demir ve Ercan Demir hakkında gözaltı kararı olduğu bildirildi.
Gazete Karınca’nın haberine göre polisin HDP binasına kapıyı kırarak girdiği, aramaların devam ettiği binada kimsenin olmadığı belirtildi.
HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanları Gül Demir ve Ercan Demir hakkında gözaltı kararı olduğu bildirildi.
Polisin ilçe binasındaki belgelere ilişkin “arama ve el koyma” kararı aldığı da öğrenildi.
Ulaş Bayraktaroğlu’nun anmasına katıldığı için 21 Ağustos’ta tutuklanan HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Ercan Demir, geçtiğimiz günlerde cezaevinden tahliye edilmişti.
İZMİR’DE 55 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
İzmir’de bugün sabah saatlerinde farklı ilçelerde gerçekleşen operasyonlarda HDP ve DBP üyesi 55 kişi gözaltına alındı.
İzmir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetici ve üyelerine yönelik birçok ilçede operasyon düzenlendi. Merkez ilçeler dahil Menemen, Aliağa ve Kemalpaşa gibi ilçelerde sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın gerçekleştirildi. 65 kişi hakkında yakalama kararı olduğu belirtilen operasyonda 55 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyonun sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek haklarında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yapıldığı belirtildi. Gözaltına alınanların İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürüldü.
Gözaltına alınan kişiler arasında HDP Menemen İlçe Eş Başkanı Sadık Berkan’ın da olduğu belirtilirken isimleri öğrenilen diğer kişiler ise şöyle: Fidan Kişin, Nurali Kişin, Ufuk Kişin, Pervin Esen, Dilan Akpolat, Rezan Bozkurt, Şakir Kurt, Mustafa Doğan, Mehmet Yılmaz, Şeref Sürme, Nazmiye Erkan, Süreyya Demircan. 
İSTANBUL’DA ÇOK SAYIDA GÖZALTI
Öte yandan Mezopotamya Ajansı, İstanbul’un farklı ilçelerinde çok sayıda eve baskın düzenlendiğini duyurdu.
Gözaltına alınanların farklı ilçe emniyet müdürlüklerinde tutulduğu belirtildi. Gözaltına alınanların isimlerinin Doğan Altınışık, Feyzullah Eren, Seyithan Eren, Kadir Keklik, Selahattin Demir, Gülsüm Başkale, Serdar Oğuz ve Nihat Demir olduğu öğrenildi. Gözaltı gerekçesi ise öğrenilmedi.
14 Aralık’taki ev baskınlarında Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi Gürkan İstekli ve Hakim Peker’inde içerisinde bulunduğu 17 kişinin gözaltı işlemleri devam ediyor. 16 kişinin ne zaman adliyeye sevk edileceği ise bilinmiyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz