167 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakçaiçin Kadıköy’de düzenlenen destek eyleminde darp edilerek gözaltına alınan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile kardeşi Özge Elvan, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Ters kelepçeyle gözaltına alınırken sol kolu kırılan anne Gülsüm Elvan, suç duyurusunun ardından Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, “Değil kolumu bacağımı da kırsalar vazgeçmeyeceğim. Bayram geliyor bırakın Nuriye ve Semih annesinin elini öpsün” dedi.
Elvan ailesi İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunda, darp uygulayarak gözaltına alan polisler hakkında soruşturma yapılarak kamu davası açılmasını talep etti. Elvan ailesinin avukatları Can Atalay ve Çiğdem Akbulut yaptıkları suç duyurusunda, haklarında herhangi bir gözaltı kararı bulunmaksızın darp edilerek gözaltına alınan müvekkillerinin alıkonulmasının “toplumsal olaylara müdahalede sınırın aşılması” ile açıklanamayacağını söyledi.
BİZİM SİLAHIMIZ YOK, VİCDANIMIZ VAR’
Suç duyurusunda bulunan Elvan ailesi Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı.
Açıklamada konuşan Sami Elvan, “Nerede bir haksızlık, hukuksuzluk varsa orada olacağımızı hep söylemiştik. Nuriye ve Semih için geçtiğimiz Cuma günü Kadıköy’de destek amaçlı gerçekleşen eylemde eşim ve kızım hedef gösterilerek gözaltına alındı. Gülsüm orada gerçekleşen şiddeti görünce dayanamadı ve ‘Gözaltına almanın bir usulü var, böyle gözaltına alamazsınız’ dediği an gözaltına alınış biçimini gördünüz. Bize bizden başka dost yok. Ama bakıyoruz ki devletin sopası bizim üstümüzde. Berkin Elvan’ın ailesi hiçbir şeyden korkmayacak ne kadar hedef gösterirlerse göstersinler. Adresimiz de belli evimiz de. Bizim silahımız yok vicdanımız var. Nuriye ve Semih bizim çok değerli bütün akademisyenlerin işe geri iade edilmesini istiyoruz” dedi.
‘ADALET MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİM’
Gülsüm Elvan, daha önce Gezi direnişi sırasında polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ün davasında hedef gösterildiğini ifade ederek, kolu değil bacağı da kırılsa adalet mücadelesini sürdüreceğini yineledi.
Anne Elvan, “Mahkemede bize ‘sıra sizde’ dediler ve Kadıköy’de gözaltına aldılar. Ben yılmayacağım. Değil kolumu bacağımı da kırsalar vazgeçmeyeceğim. Benim oğlumu 269 gün yoğun bakımda erittiler Nuriye ve Semih’i de içeride eritiyorlar. Berkin ile Nuriye ve Semih arasında hiçbir fark yok benim için onları kurtarana kadar mücadele edeceğim. Ben bir can daha kaybolmasın diye çırpınırken hükümet öldürmeye devam ediyor. Bayram geliyor bırakın Nuriye ve Semih annesinin elini öpsün. Bayram geliyor bırakın Nuriye ve Semih annesinin elini öpsün” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz