İşlerinden hukuksuzca çıkarıldıkları için direnişe geçen ve direnişlerine zorla götürüldükleri Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi’nde devam eden Nuriye Gülmen ve Semih Özkaça’ya destek eylemeleri devam ediyor. Açlık grevleri 157’nci gününde olan Gülmen ve Özkaça’ya destek için dün akşam Süreyya Operası önünde saat 19.30’da eylem düzenlendi. Eylemde, “Açlık grevinin 156. gününde işimizi geri istiyoruz” pankartı açmak isteyen gruba polis saldırdı. Saldırıda 16 kişi gözaltına alındı. Eylemde bulunan polis tarafından katledilen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan polis tarafından kolu kırılarak işkenceyle gözaltına alındı. Ayrıca gözaltına alınanlara ter kelepçe takılarak işkence yapıldı. Çok sayıda polisin işkencesine maruz kalan Gülsüm Elvan Haseki Hastanesi’ne götürüldü.
16 kişi gözaltına alındı
Gözaltına alınan 16 kişi İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, ifadesinin alınmasının ardından savcılık talimatıyla Emniyet Müdürlüğünden serbest bırakıldı. Gülsüm Elvan’ın sol kolunun tomografisinin çekildiği belirtildi. Kırığın tedavisi için ameliyatın gerekli olup olmadığı Pazartesi günü netleşecek. Gözaltına alınan diğer kişiler ise Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri sonrası serbest bırakıldı.
 ‘Kızım da yanımdaydı’
İşkence edilen anne Elvan’ın sol kolunun tomografisinin çekildi. Kırığın tedavisi için ameliyatın gerekli olup olmadığı yarın netleşecek. Konuya ilişkin telefonla ulaştığımız Gülsüm Elvan, olay sırasında yaşadıklarını anlattı. Nuriye ve Semih için yapılan destek eylemlerine daha önce de katıldığı belirten Elvan, “O gün kızım da yanımdaydı. Saldırı olursa kızımı sokmam diye düşündüm. Saldırı öncesinde gözaltına alınan ve serbest bırakılan 2 gazeteciyi gördük, geçmiş olsun dedik. O sırada hemen yanımızda bulunan 4 kişiyi gözaltına aldılar” dedi.
“Beni almaya çalıştılar’
Gözaltına müdahale etmek istediği sırada polislerin kendisine de saldırdığını anlatan Elvan, “Birden o 4 kişinin üzerine çullandılar, ama nasıl saldırıyorlar…Ben de o sırada sadece, ‘Yapmayın, yazık, günah. Gözaltına almanın da bir usulü var’ dedim. Ondan sonra da bizim etrafımızı sardılar. Beni almaya çalıştılar. O sırada kızım engel olmaya çalıştı. Bu sefer baktım kızımı aralarına aldılar. Ben orada delirdim. Benim kızımı gözaltına almaya hakları yok. Ondan sonra bu sefer beni de yere yatırıp, gözaltına aldılar” diye konuştu.
Anahtarı bulamamışlar!
Gözaltı sırasında yaşadığı işkenceyi de anlatan Elvan, şöyle devam etti: “Ben çocuğumu almak istedim ellerinden. Sonra beni de yere yatırdılar ters kelepçe yapmak için. Kolum orada kırıldı. Ters kelepçeyi kırık koluma taktılar. Koskaca İstanbul’da durmadan tur attılar araba içinde. Kelepçeyi açmak için anahtarı bulamıyorlar! 3 saat o arabanın içinde o halde bekledim. Daha sonra Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne götürdüler. Orada bir telle açtılar kelepçeyi. Sonra da bıraktılar.”
Yeter artık!
Saldırıya ilişkin tepkisini de dile getiren Elvan, “Yeter artık. Bu insanlar bu ülkenin vatandaşı. Kimsenin ekmeğini ellerinden alma hakkı yok. O insanların anne babaları o çocuklar nasıl, ne şartlar altında okuttular acaba biliyorlar mı? Ben hak hukuk mücadelesi vermeye devam edeceğim. Asla yılmayacağım, bırakmayacağım. Sonuna kadar mücadele edeceğim” ifadelerini kullandı.
Kemalbay’dan tepki 
HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, Gülsüm Elvan’ın işkence ile gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Kemalbay, sosyal medyada yayınlanan mesajında, “Gülsüm Elvan’a şiddet uygulayan, işkence edenler sadece adaleti katletmekle kalmayan, ahlaken de çürümüş olan bir iktidarın köleleridir” dedi.
‘Malum olay’
Polis, eylem başlamadan alanda bekleyen basını gözaltına almakla tehdit etti. Eylemin başlamasını bekleyen basına “Malum olay için mi geldiniz” diye soran polis, dağılmadıkları durumda gözaltına alacaklarını söyledi. Gazetecilerin tepki göstererek alandan ayrılmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz