Ankara Valiliği, ilan ettiği eylem yasağı Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemleri yapılması ihtimaline karşın 3 ay uzattığını duyurdu. Açıklamada, hala yargılanmakta olan Gülmen ve Özakça hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmamasına rağmen her ikisinin de “terör örgütü üyesi” olduğu ilan edildi.

OHAL’in ardından ilk ilan edilen yasaklardan biri olan eylem yasağı, illerin valilikleri inisiyatifine bırakılmış durumda. İzmir, Ankara, İstanbul gibi şehirlerde keyfi bir şekilde kısmi yerlerde eylem yasağı ilan eden valilikler, OHAL’in uzatılmasını fırsat bilerek yasaklamalara doymuyor.
Ankara’nın gündeme gelen yasağı hatırlanacağı üzere “Nuriye ve Semih deme”, “akşam saatlerinde Yüksel caddesinde şarkı söyleme” gibi yasaklardı. Nuriye ve Semih’in direnişlerinden bu yana her geçen gün dozu artan saldırılar sürüyor. Son olarak Ankara Valiliği, eylem yasağının 3 ay daha uzatıldığını duyurdu.
Ankara Valiliği  OHAL kapsamında ilan ettiği eylem yasağını 3 ay süreyle uzattı. Valilikten yapılan açıklamada, 1 Kasım 2017 itibariyle Ankara genelinde park, bahçe ve umuma açık alanlarda açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser gibi toplu etkinlikler yapılmasının üç ay süreyle yasakladığı duyuruldu.
GÜLMEN VE ÖZAKÇA YARGILANIYOR, VALİ KARARI ÇOKTAN VERMİŞ
Açıklamada, yasağa gerekçe olarak OHAL KHK’leri ile ihraç edilen, işlerine dönme talebiyle açlık grevine başlayan ve tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek ve tutuklamaları protesto için muhtelif yerlerde ve parklarda açlık grevi ve oturma eylemi düzenleneceğine dair duyum alındığı belirtildi. Haklarında kesinleşmiş herhangi bir hüküm olmamasına rağmen açıklamada, Gülmen ve Özakça’nın terör örgütü mensubu olduğu iddia edilerek, “Bu tür eylemlerin, vatandaşların istirahat ve dinlenme amacıyla kullanılan parkları yoğun olarak tercih etmeleri nedeniyle çevreye rahatsızlık verebileceği belirtilen açıklamada, “terör örgütleri tarafından, katılımcılar ve vatandaşlara yönelik olarak eylem yapılabileceği ve böylelikle kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşebileceği değerlendirilmektedir” denildi.
Direnişteyiz!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz