Ermenek’te 28 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği cezayı az bularak madenin sahibine, işletmecisine ve daimi nezaretçiye verilen cezaları artırdı. Türkiye tarihindeki maden katliamlarında ilk kez bir ruhsat sahibi cezalandırılmış olurken cezalar olası kasttan değil bilinçli taksirden verildi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi’nde görülen Ermenek Katliamı davasında karar çıktı. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklara avukatların tüm itirazlarına rağmen bilinçli taksirden ceza verirken Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi verilen cezaları az buldu.
Daire, yine bilinçli taksirden ceza verse de ruhsat sahibine, işletmeciye ve daimi nezaretçiye verilen cezaları ölümüne sebep oldukları madenci sayısının fazla olması, sanıkların kusur yoğunluğu gibi nedenlerle artırdı. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi, ruhsat sahibi Abdullah Özbey’e 11 yıl 3 ay, işletmeci Saffet Uyar’a ve madende teknik nezaretçi olarak çalışan Ali Kurt’a da 13 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. Daire, ruhsat sahibi Abdullah Özbey’in ve işletmeci Saffet Uyar’ın cezasını 19 yıl 3 aya yükseltti.
AV. YILMAZ: “CEZANIN YÜKSELTİLMESİNİ OLUMLU KARŞILIYORUZ”
Karara dair mağdur ailelerin avukatlarından ve KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı Av. Murat Yılmaz, Türkiye’de ilk kez bir maden katliamında ruhsat sahibinin mahkum edilmesinin önemine değindi. Av. Yılmaz, ruhsat sahibinin ve işletmecinin ayrı ayrı mahkum edildiklerinin altını çizerken “Biz olası kasıtla öldürme olduğunu düşünüyoruz. Davanın başından eri sondaj makinesinin alınmadığını söylüyoruz. MİGEM’in alınmış gibi gösterilerek aldatıldığı ortaya çıktı. Bu işi yapanların işçilerin hayatını bile bile tehlikeye attıklarını söylüyorduk. Tüm beyanlarımıza rağmen Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi bilinçli taksire karar verdi. İstinaf da aynı görüşte bulunsa da cezayı az buldu. ODTÜ’den bilirkişi raporu alınmıştı en son. Raporların hepsi işletmecinin sorumlu olduğunu gösteriyordu. Olası kasıt denilmese de cezanın yükseltilmesini olumlu karşılıyoruz” dedi.
Sendika.Org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz