Anadolu Ajansı, “Terör haberleri nasıl yapılır” başlıklı yayımladığı kitapçıkta, muhalefetin tamamını “terör örgütü” olarak tanımlarken, DAİŞ’e dokunmaması dikkat çekti. AA, servis ettiği tüm haberlerinde DAİŞ’e ilişkin “silahlı örgüt, savaşçı, silahlı militanlar” gibi kavramları kullanıyor.

Anadolu Ajansı (AA), hemen tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin “terör tanımına” sokulduğu Türkiye’de, “Terör haberleri nasıl yapılır” isimli bir kitapçık yayınladı. Özellikle toplumsal muhalefetin sessinin kısılmasına ilişkin iktidarın medya yöneticileri ile yaptığı toplantıların ardından yayınlanan kitapçık, söz konusu haberleri tek elden yayınlanmasını amaçlıyor.
PSİKOLOJİK SAVAŞ KİTAPÇIĞI
Kitapçıkta söz konusu haberler verilirken, “duyuma dayalı bilgilerle flaş veya son dakika haberi yayınlamamak”, “terör örgütlerinin amacına hizmet etmemek”, “terör haberlerinde reyting ve tiraj kaygısı gütmemek”, “ölü ve yaralı görsellerine yer vermemek”, “terör örgütlerinin terminolojisini kullanmamak”, “ölenlerin kimliklerini açıklamak için acele etmemek”, “terör örgütü veya elebaşlarının açıklamalarını haberleştirmemek”, “sosyal medyada yer alan bilgi ve görsellere dikkat etmek”, “terör örgütlerinin algı operasyonlarına karşı dikkatli olmak”, “teröre karşı operasyon hazırlıklarını önceden duyurmamak” gibi konulara dikkat edilmesi isteniyor.
KİTAPÇIK MEDYA TOPLANTILARI SONRASINDA HAZIRLANDI
Basın üzerinden yürütülen “psikolojik savaşın” alt yapısını sağlamlaştırmayı amaçlayan kitapçık, hükümetin tarif ettiği “gazetecilik tanımına” denk düşmesi dikkat çekiyor. Ayrıca, kitapçıkta, “duyuma dayalı bilgilerle flaş ve son dakika haberleri yayınlamak” maddesi, Türkiye’de yaşanan olayların son dakika yayınlamasına ilişkin hükümetin dile getirdiği eleştirileri yerine getirmeye amaçlıyor. Kitapçığın, Kürt illerinde yürütülen operasyonlar ve oradaki sivil insanların hayatını kaybetmesine ilişkin haberlerin karartılmasından sonra yayınlanmış olması da dikkat çeken bir başka noktayı oluşturuyor.
DAİŞ’İ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYOR
Devletin resmi ajansı olan AA’nın “Terör haberleri nasıl yapılmalı” kitapçığına rağmen, dünya ölçeğinde “terör örgütü” olarak kabul edilen DAİŞ hakkında hazırladığı haberlerde “terör” tanımı kullanılmıyor. Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun “öfkeli gençler” olarak nitelendirdiği DAİŞ hakkında AA’nın haberlerinde kullandığı dil de hükümetin bu siyasi hassasiyetini gösteriyor. AA’nın DAİŞ ile ilgili yaptığı kimi haberler ve kullandığı dikkat çekici dili şöyle:
‘IŞİD MUSUL’U ELE GEÇİRDİKTEN SONRA EN GÜZEL GÜNLERİNİ YAŞIYOR!’
25 Haziran 2014: Yaptığı katliamlar ve vahşet görüntüleri ile gündeme gelen DAİŞ’in işgal ettiği ve Türk konsolosluk üyelerini rehin aldığı girişimden sonra DAİŞ tarafından “Musul’a girmesine izin verilen” AA muhabiri izlenimlerini söz konusu haberde şöyle yazıyor:
“Musul’da, konuştuğumuz insanlar, IŞİD’in kontrolü ele geçirmesinden sonra kent merkezinde silahlı ve bombalı saldırı olaylarının bıçak gibi kesildiğini dile getiriyorlar. Ahmet Said isimli Musullu, kentin en güzel günlerini yaşadığını savunarak, şunları söyledi:
‘Musul, 2003’ten beri en sakin günlerini yaşıyor diyebilirim. Tek sıkıntımız benzin, elektrik, su ve maaşların dağıtılmamasıdır. Eskiden her 100 metrede bir kontrol noktası vardı. İnsanlar, şehirde boğuluyordu. Şimdi kent trafiği rahatladı. Artık kontrol noktasında geçmek için saatlerce beklemek gerekmiyor. Musul, IŞİD’in kontrolüne geçtiği günden beri çok enteresandır patlamalar bıçak gibi kesildi.’
‘Ne durumdasınız?’ diye sorduğumuz bir başka Musullu, ‘Medyada çıkan haberlere inanmayın. Herkes kendi evinde. IŞİD’çiler, Hristiyanlara bile karışmıyorlar’ cevabını verdi.”
kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/166244.aspx
Kaynak; Dihaber


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz