Türkiye’den Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yapılan uçuşlar cumadan itibaren durdurulacak. Dışişleri Bakanlığı akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Dohuk, Erbil ve Süleymaniye için Türk vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu.

Bağdat yönetimi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) hafta başında düzenlediği bağımsızlık referandumuna tepki olarak Erbil ve Süleymaniye’ye yapılacak uluslararası uçuşları cuma günü TSİ 18.00 itibarıyla askıya alacağını açıkladı.
Pegasus’tan Erbil kararı
Sadece yurt içi uçuşlara izin vereceğini açıklayan merkezi hükümet, Kuzey Irak’taki bu kentlere uçuş yapan yabancı havayolu şirketlerini de söz konusu kararla ilgili bilgilendirdi.
TÜRKİYE’DEN UÇUŞLAR DURDURULUYOR
Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamada Erbil ve Süleymaniye’ye Türkiye’den yapılan uçuşların cuma günü saat 18.00’den itibaren durdurulacağı açıklandı.
Konsolosluğun Twitter hesabından paylaştığı bilgiye göre Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus tarafından karışıklı uçuların durdurulacağı belirtildi. Açıklamada “Vatandaşlarımızın seyahat planlamalarında keyfiyeti göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir” ifadeleri yer aldı.
DIŞİŞLERİ’NDEN SEYAHAT UYARISI
Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta bulunan veya Irak’a seyahat etmeyi öngören Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik duyurusu yaptı.
Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan duyuruda, “IKBY’de düzenlenen referandumun neden olması muhtemel güvenlik risklerine karşı Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’ye seyahat etmeyi planlayan veya bu vilayetlerde bulunan vatandaşlarımıza yönelik olarak 25 Eylül 2017 tarihinde yayınladığımız seyahat uyarısının Irak Hükümetinin, IKBY kontrolündeki tüm sınır kapılarının ve havalimanlarının Merkezi Hükümete teslim edilmesi çağrısı ışığında yenilenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır” denildi.
Duyuruda “Vatandaşlarımızın, Bakanlığımıza ilaveten, Bağdat Büyükelçiliğimiz, Erbil Başkonsolosluğumuz ve Süleymaniye Konsolosluk Ajanlığımızca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arz edebilecek güvenlik durumu ve seyahat imkanları hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları da takip etmelerinde fayda görülmektedir. İhtiyaç duyulduğu takdirde aşağıda irtibat bilgileri sunulan Bağdat Büyükelçiliğimiz, Erbil Başkonsolosluğumuz, Süleymaniye Konsolosluk Ajanlığımız ve Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurulması mümkündür” ifadesi kullanıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz