Dışarıdaki gazeteciler: ‘Hakkımızda adım adım örülen bir kumpas var’

‘Dışarıdaki Gazeteciler’ kendilerini hedef gösteren hükümete yakın gazeteler hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

 Dışarıdaki Gazeteciler adıyla tutuklu olan meslektaşlarının davalarını takip eden, haberlerini yapan ve kamuoyunu bilgilendiren gazeteciler, kendilerine yönelik iktidara yakın gazetelerde çıkan haberlere ilişkin yaptıkları yazılı açıklama ile yanıt verdi.
Cumhuriyet gazetesi davasının 24 Temmuz’da görülmesi nedeniyle, aralarında haberleştikleri Whatsapp grubunun adını, tutuklu meslektaşlarının serbest kalması umuduyla “24 Temmuz Hep Birlikte Özgürüz” koyan gazeteciler, kimi yayın organlarınca, bu tarihte “kaos ve ayaklanma çıkarmaya hazırlandıkları” suçlamalarına maruz kalmıştı.
Yaptıkları açıklamalara rağmen yine hedef gösterilen Dışarıdaki Gazeteciler’in, bu kez isimleri ve çalıştıkları kurumların adları da bu haberlerde yer aldı. Bu duruma tepki gösteren gazeteciler, suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
‘GÜLEN CEMAATİ’NİN KULLANDIĞI YÖNTEMLERLE ALGI ÜRETİYORLAR’
Dışarıdaki Gazeteciler haberlere ilişkin yaptıkları yazılı açıklamada, “Hakkımızda adım adım örülen bir kumpas var. Bunu sizinle paylaşmak istiyoruz. Zamanında Gülen Cemaati’nin kullandığı yöntemle basın üzerinde hem algı hem de delil üretmenin taşları döşeniyor. Tasarladıkları iddianameler için yalan bilgiler oluşturuluyor. Büyükada’da kumpasla tutuklanan insan hakları savunucuları üzerinden Cumhuriyet gazetesi davasına dikkat çekmek, haber yapılmasını, halkın davadan haberdar olmasını sağlamak için bir araya gelen gazeteciler, haftalardır hedef gösteriliyor” ifadelerini kullandı.
‘YAZILANLARIN DÜZELTİLECEK BİR YANI YOK’
İktidara yakın Türkiye, Güneş, Sabah, Akşam ve Star gazeteleri tarafından hedef gösterildiklerini belirten Dışarıdaki Gazeteciler, “Yalan haberlerle biz gazetecilere iftira atıyorlar. Çıkan haberlerin yazım hatalarını geçtik, kimin nerede çalıştığı bilgileri ve haberde kullanılan fotoğraf bile yanlış. Biz bunları düzeltmeyeceğiz. Çünkü yazılanların düzeltilecek bir yanı yok. Hiçbirisi doğru değil” dedi.
‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’
Haberleri yazan kişiler ve yayınlayan gazeteler hakkında suç durusunda bulunacaklarını ifade eden gazeteciler, “24 Temmuz’daki Cumhuriyet gazetesi davası 11 Eylül’e ertelendi. Hükümet yanlısı gazeteler, kurduğumuz Whatsapp grubunun isminden hareketle 24 Temmuz’da ‘kargaşa’ çıkacağını, ikinci bir Gezi’nin planladığını yazdı. Gezi olmadı. Kaos çıkmadı. Sadece Cumhuriyet gazetesinin hapisteki çalışanları hakim önüne çıktı. Bizler bu davayı takip ettik, mahkemede olanları yazdık, anlattık. Çünkü sadece gazetecilik yapıyoruz. Ve sadece gazetecilik yapmaya, hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz