Demirtaş’ın duruşmasını izleyen İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, izlemek için geldiği Demirtaş davasını değerlendirdi. Sjöstedt, medyaya açıklama yapmaları halinde tutuklanmakla tehdit edildiklerini söyledi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşmasını izlemek için Türkiye’ye gelen İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, polisin basın toplantısı yapmalarına izin vermediğini ve medyaya demeç vermeleri halinde tutuklamakla tehdit ettiğini söyledi.
İsveç’in en yüksek tirajlı Aftonbladet gazetesine açıklamalarda bulunan Sjöstedt, mahkeme binası önünde çok sayıda donanımlı polis, TOMA’lar ve bariyerler bulunduğunu ve kendilerinin duruşmayı izlemelerine izin verilmediğini belirtti. Polisi tutumunu ”Medyaya konuşmaya başladığımızda bize medyaya açıklama yaparsak gözaltına alacaklarını söylediler” diyerek aktaran Sjöstedt, mahkeme binası önünde gergin bir ortamın oluştuğunu söyledi.
‘DEMİRTAŞ SEMPATİK BİR LİDER’
Demirtaş’la pek çok kez görüştüğünü hem siyasi hem de kişisel arkadaşlığı olduğunu söyleyen Sjöstedt, ”O sempatik ve sakin bir kişi. Kesinlikle yalnız bırakmayacağız. Çok açık ki Türkiye de onu tutuklamak için bir neden olmadığını biliyor ve bu nedenle bizim duruşmalara girmemizi engelliyor” dedi.
Duruşmalara katılmalarına izin verilmemesine tepki gösteren Sjöstedt, diğer HDP üye ve yöneticilerinin tutuklanma riskiyle karşı karşıya kaldırdıklarını hatırlatarak HDP ile dayanışma içinde olduklarını ve dayanışmayı sürdüreceklerini söyledi.
Evrensel


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz