Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandığı davanın ilk duruşmasına iki gün kala Gülmen ve Özakça’nın avukatlarına operasyon düzenlendi. 15 avukat hakkında gözaltı kararı olduğu belirtilirken ev aramalarının devam ettiği bildirildi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile onlarca devrimcinin avukatlığını yapan Halkın Hukuk Bürosu’na, Gülmen-Özakça Davası’na iki gün kala operasyon düzenlendi.
Sabahın erken saatlerinde büronun hem İstanbul hem de Ankara’daki yerlerine baskınlar yapıldı, aramalar başlatıldı. İstanbul bürosundaki avukatlar baskın sırasında Periscope’tan yaşananları canlı yayınla aktardı. Görüntülerde iki avukatın gözaltına alındığı görüldü.

Ankara bürosu karşısından Nuriyeli Semihli pankart

Ankara’daki aramaya, zorunlu olarak, Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi’nden bir avukat eşlik etti.
Ankara’daki büroda aramanın sonlanması sonrası iki avukat, Halkın Hukuk Bürosu’nun alt kat karşı dairesinden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın resimlerinin bulunduğu pankart açtı, büronun önünde Nuriye ve Semih’in davasına çağrı için kuşlama yapıldı.
OHAL KHK’si ile kapatılan ÇHD’nin Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, gözaltındaki avukatlarla görüştüğünü, sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardı.


14 AVUKAT HAKKINDA GÖZALTI KARARI VAR
Ankara’daki büroda çalışan ve daha geçtiğimiz hafta Adalet Bakanlığı’na dilekçe sunmak üzere giderken polis saldırısıyla gözaltına alınıp serbest bırakılan Av. Engin Gökoğlu, açlık grevindeki Esra Özakça’nın evine giderken polisler tarafından gözaltına alındı.
Toplamda 10’u İstanbul, 4’ü Ankara’dan olmak üzere 14 avukat hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.
Şu ana kadar gözaltına alınan avukatlar: Barkın Timtik, Ebru Timtik, Şükriye Erden, Aytaç Ünsal, Engin Gökoğlu, Ezgi Çakır, Süleyman Gökten, Didem Baydar Ünsal, Ahmet Mandacı, Yağmur Ereren.
SAATLER ÖNCESİNDEN TAKİP EDİLİYORLARDI
Öte yandan Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından dün (11 Eylül) akşam saatlerinde avukatların İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olduğu düşünülen kişilerce takip edildiğinin belirtildiği mesajlar paylaşıldı. Büro, “Nuriye ve Semih’in davası öncesi ne planlıyorsunuz?” diye sordu.
Sendika.Org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz