Kilis’te bir araya gelen Suriye Geçici Hükümeti, SMDK ile ÖSO’ya bağlı 37 birliğin yetkilileri Fırat Kalkanı bölgesinde faaliyete geçecek ordu için mutabakata vardı.

Türkiye’yi kendilerine üs edinen “ılımlı” cihatçılar birlikte hareket etme kararı aldı, ülkenin kuzeydoğusunda bir ‘milli ordu’ kurulması için harekete geçti. Al Masdar ve cihatçıların kendi sitelerinde yer alan haberlere göre IŞİD’den alınan Fırat Kalkanı bölgesinde ilk olarak faaliyete geçecek ordu için cihatçı grupların kurduğu “geçici hükümet” ile Türkiye’den yetkililer bir araya gelerek mutabakata vardı.
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) sitesindeki açıklamaya göre Suriye Geçici Hükümeti, SMDK ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı 37 birliğin yetkilileri IŞİD’den arındırılan Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde birlikte yaşama ve hareket etme kararı aldı. Kilis’te düzenlenen toplantıda Suriye Geçici Hükümeti, SMDK ile bölgedeki ÖSO’ya bağlı 37 birliğin komutanı ve yetkilileri bir araya geldi.
Sınır kapılarının geliri geçici hükümete
Mutabakata göre taraflar, sınır geçişlerinin geçici hükümete devredilmesi ve Fırat Kalkanı bünyesindeki mevcut gruplardan bir ordu kurulması yönünde anlaştı. Söz konusu ‘’milli ordunun’’, Sultan Murad Tugayı ve Şam Cephesi isimli iki ayrı silahlı gruptan oluşacağı belirtiliyor. Her iki grup silahlarını ve araçlarını geçici hükümete teslim edecek.
Toplantıda, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yeniden yapılanma için ortak kararlar alan üçlü oluşumun, bölgede ‘’fitne sokmak isteyenlere” fırsat vermeyeceği ifade edildi. Üçlü oluşum, Halep’in kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ile başta İdlib olmak üzere, ülke genelinde faaliyet gösterecek. Alınan kararlar, “Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki kapıların idaresinin birleşmesi ve idaresi geçici hükümete devredilecek. Kapılardan elde edilen gelir tek bir hazinede toplanacak ve geçici hükümetin idaresine bırakılacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz