Cezaevinde çıplak arama, ‘tekbir getirin’ dayatması

Çıplak aramadan geçirilen tutuklulara “tekbir getirin” denildi. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Konya Seydişehir Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen tutukluların çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildiği ve gardiyanların “Tekbir getirin” dayatmasına maruz bırakıldıkları belirtildi.

İşkence ve darp iddialarıyla gündemden düşmeyen Van T Tipi Cezaevi’nde 9 siyasi tutuklu ailelerinden habersiz Konya Seydişehir T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. 18 Ağustos’ta sevk edilenler arasında bulunan Yılmaz Uçar, bugün ailesini arayarak bilgi verdi. Uçar, götürüldükleri Seydişehir’de de kötü muamelelerle karşı karşıya kaldıklarını paylaştı.
TUTUKLULARA ‘TEKBİR’ BASKISI
Seydişehir’e vardıklarında çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildiklerini ailesi aracılığıyla paylaşan Uçar, Cuma gününden bu yana her gün kendilerine temizlik yaptırıldığını söyledi. Dihaber’de yer alan habere göre gardiyanların sayım öncesi “Tekbir getirin” dayatmasında bulunduğunu aktaran Uçar, şunları aktardı:
‘3 GÜNDÜR SADECE KURU EKMEK YİYORUZ’
“Siyasi tutsak olduğumuzdan dolayı kötü muamele görüyoruz. Cuma’dan bu yana getirildiğimiz yerde 3 gündür sadece kuru ekmek veriyorlar. Yemek vermiyorlar. Her gün zulüm görüyoruz. Bizi öyle kaybederler ki siz asla bulmazsınız. Van’da da duruma ilişkin dilekçe verdik. Burada da veriyoruz. Kimse ilgilenmiyor.”
Aile, Uçar’ın Seydişehir’e götürüldüğüne dair kendilerine haber verilmediğini bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz