DİSK/Nakliyat-İş’te örgütlü 600 işçi, sendika düşmanı ve işçilerin talep ettiği toplu iş sözleşmeye yanaşmayan Çankaya Belediyesi taşeronu Norm Altaş’a karşı greve başlıyor.

DİSK/Nakliyat-İş yayımladığı açıklamayla, yargı kararlarına rağmen sendikanın yetki belgesini iptal etmeye çalışan ve işçilerin talep ettiği toplu iş sözleşmeye yanaşmayan Çankaya Belediyesi taşeronu Norm Altaş’a karşı 600 işçiyle birlikte 18 Aralık’ta greve başlayacağını duyurdu. Grev kararının 4 Aralık Pazartesi 12.30’da DİSK/Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun katıldığı bir basın açıklamasıyla duyurulacağını belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Hak, hukuk, adaletten, taşerona kadro hakkından söz edenler Çankaya Belediyesi taşeronu Norm Altaş’ta işçilerin en temel yasal hakkı olan sendikal örgütlenmesine, sözleşme haklarına saygı göstermemektedirler. Yargıtay ve mahkeme kararlarına rağmen hileye başvurarak toplu iş sözleşme imzalamaktan kaçmaktadırlar.
Çankaya Belediyesi/Norm Altaş’ta baskı, tehdit ve yeni işçi alımları ile grev kırıcılığı yapılmaktadır. Tüm bunlardan en başta Çankaya Belediye Başkanı üst işveren olarak sorumludur.
Baskılar, tehditler, grev kırıcı davranışlar, uluslararası sözleşmeler, anayasa ve yasalarca güvence altına alınan grevimizin uygulanmasını engelleyemez.
NE OLMUŞTU?
DİSK/Nakliyat-İş 2015’ten bu yana Norm Altaş’ta sendikalaşma faaliyetleri yürütüyordu. Sendikanın yetki belgesi başvurusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın olumsuz yanıt vermesine karşın Yargıtay, sendikanın yetkili olduğu kararını vermişti.
Çankaya Belediyesi taşeronu Norm Altaş ise yargı kararına rağmen yetki belgesinin iptali ve toplu iş sözleşmesinin tedbiren durdurulması için iş mahkemesine dava açmış, Ankara 39. İş Mahkemesi sözleşme prosedürü tedbiren durdurulmasını reddetmişti.
Devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ise işveren, DİSK/Nakliyat-İş’in yasal sözleşme yetkisini tartışmaya devam etmiş, 6356 Sayılı Yasa’ya göre 60 günlük sürede anlaşma sağlanmadığı için uyuşmazlık tutanağı tutulmuş, arabulucuk aşamasında ise herhangi bir gelişme sağlanamamıştı.
Sendika.Org/ Ankara


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz