Bursa Demokrasi Güçleri, 5 işçinin yaşamını yitirdiği, 16 kişinin yaralandığı fabrikanın önünde patlamayı protesto etti.

Bursa Demokrasi Güçleri, geçtiğimiz çarşamba günü 5 işçinin yaşamını yitirdiği, 16 işçinin de yaralandığı boya ve iplik fabrikasının önünde eylem yaptı.

Eyleme CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da katıldı.
Yürüyüş boyunca fabrikanın bulunduğu bölgede bulunan  işçiler de alkışlarla destek verdiler. ‘İş kazası değil iş cinayeti, güvenceli iş güvenceli çalışma istiyoruz’ sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklaması yapıldı.

‘İŞÇİLER KAZA SONUCU DEĞİL, UYGULANAN POLİTİKALAR SONUCU CİNAYETE KURBAN GİDİYOR’

Açıklamada ; ”İşçiler kaza sonucu değil uygulanan politikaların sonucu olarak cinayete kurban gitmektedir. Aşırı kar hırsını tatmin etmek için maliyet kısıntısına gidilirken ilk el atılan, işçinin hayatını ilgilendiren işçi sağlığı ve iş güvenliği harcamalarıdır. Denetimsizlik, güvencesiz çalıştırma, taşeronlaştırma ve şirketlere iş kazaları karşısında yaptırımsızlık bu cinayetlerin yolunu açmaktadır. Her çok ölümlü ‘iş cinayeti’ sonrasında ilgili bakanların, yetkililerin timsah gözyaşları dökmeleri, “inceleme başlattık” demeleri bugüne kadar sorunu çözmedi, cinayetleri engellemedi. Bu cinayetin de aynı akıbete uğramaması, daha fazla işçi ve emekçinin ölmemesi için tüm sorumluları bir kez daha hesap vermeye davet ediyoruz.
Canımız yanıyor, öfkemiz büyüyor. İş cinayetleri son bulana kadar bu talebimizde ısrar ve mücadele etmeye devam edeceğiz. İşçinin canı ve kanı aktığında sessizliğe gömülenler bunun hesabını er geç verecektir.

Hayatını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyor, insanca yaşam, güvenli gelecek ve güvenceli iş için, hakların ve özgürlüklerin korunduğu gerçek bir demokrasi için mücadelenin zorunluluğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz