Beyoğlu Kent Savunması, Beyoğlu’nda mimarlar ve bazı işadamlarının katılımıyla iki gündür ‘Büyük Dönüşüm Buluşması’ adı altında yapılan toplantıları protest etti.

‘Büyük Dönüşüm Buluşması’ Beyoğlu belediyesi ve Beyoğlu Yatırımcılar Grubu tarafından düzenleniyor. Etkinlikte Tarlabaşı, Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe, Galataport ve Haliçport gibi büyük ölçekli şehircilik projeleri ele alınıyor.
DHA’nın haberine göre, Galatasaray Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına katılanlar ellerinde, ‘Emek için hesap vereceksin’, ‘AKM’nin hesabını vereceksin’, ‘Tarlabaşı’nın hesabını vereceksin’dövizleri taşıdı.
‘Beyoğlu’na yaptığınız kötülüklerin hesabını vereceksiniz’ pankartı önünde yapılan açıklamada, “Beyoğlu iki gündür garip bir organizasyonla meşgul ediliyor. ‘Büyük Dönüşüm Buluşması’ adı altında Beyoğlu Belediyesi’nin organize ettiği iki günlük organizasyonda birbirinden tuhaf içerikte etkinlikler, birbirinden alakasız isimlerle gerçekleştirilmeye çalışılmakta” dendi.
Beyoğlu belediyesinin Tarlabaşı projesi kapsamında yapılan kamulaştırmalar nedeniyle büyük bir borç yükü altına girdiği de öne sürüldü: “Tarlabaşı projesi belediye bütçesinde büyük bir kara delik yaratmış durumdadır.”
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Beyoğlu metrekare başına en fazla inşaatın, şantiye alanını düştüğü ilçedir. Taksim tepesinden aşağılara, Karaköy’e, kıyılara kadar olan inşaat yoğunluğunu göz önüne getirin. Biri bitmeden diğeri başlayan bu çılgınlığı sadece ekonomi ile açıklamak yeterli değildir. İstiklal Caddesi’nin halini görüyorsunuz; bu yoğunluğun nedeni, burada yaşayanlar başta olmak üzere buraya gelenleri canlarından bezdirmek ve alışkanlıklarını değiştirerek bir daha gelmemelerini sağlamak istiyorlar. Çünkü onlar buraya herkesin değil, belli kesimlerin gelmesini istiyorlar ve bunun için uğraşıyorlar.
Ancak yetkililere kötü bir haberimiz var; bizim Beyoğlu’nu terk etmek gibi bir niyetimiz yok, asla olmayacak. Biz burada kalmaya, burada yaşamaya, burada üretmeye, yazmaya, çizmeye, oynamaya, müzik yapmaya, şarkı söylemeye, dans etmeye devam edeceğiz. Biz Beyoğlu’na gelmeye devam edeceğiz, siz bütün bu yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz.”
(Fotoğraf: DHA)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz