Gezi Direnişi sırasında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın dördüncü duruşması görüldü. Duruşmada izletilen görüntülerde Berkin’in vurulduktan sonra düştüğü yere polislerin ateş ederek ambulans gelmesini engelledikleri görüldü.

İstanbul’da Çağlayan Adliyesi 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşmaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, CHP Parti Meclisi Üyesi Canan Kaftancıoğlu, Elvan ailesi ve yakınları katıldı.
DuruşMa sırasında Berkin’in vurulma anlarının izletilmesi sırasında anne Gülsüm Elvan fenalaştı. Gülsüm Elvan, yakınları tarafından duruşma salonunun dışarısına çıkarıldı.
Okmeydanı Hastanesi’nin acil servisinde çalışan tanık Cihan Gençoğlu olay sabahı nöbetçi olduğunu belirterek “Berkin Elvan’ı sedye ile koşturarak getirdiler. Travması vardı. Ben damar yolu açtım. Hemen tomografiye gönderdik. Sedyenin üzerinde torpil vardı. Polise teslim ettim” dedi ve Berkin Elvan’ı bir daha görmediğini söyledi.
Okmeydanı Hastanesi’nde çalışan bir diğer tanık Dilek Öztürk ise “Berkin Elvan’ın üzerinden çıkanları ben tutanağa geçirdim. Bir cebinden 4, diğer cebinden 3 tane patlayıcı olduğu düşünülen madde çıktı. Bu nedenle önce 4, sonra 7 diye düzelttim” dedi.
Gençoğlu ve Öztürk’ün ifadelerinin ardından söz alan Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, tanık beyanlarının kuşku verici olduğunu belirterek, “Torpil, kız kaçıran gibi şeylerin davanın esası ile hiçbir ilgisi yoktur. Tanık beyanlarını bu sebeple kabul etmiyoruz” dedi.
BERKİN DÜŞTÜKTEN SONRA POLİS BEŞ KEZ DAHA ATEŞ ETMİŞ
Beyanda bulunan Avukat Can Atalay, görüntülerde polis Kadir Eyüp Hambaloğlu’nun emir verdiğini belirterek Fatih Dalgalı’nın Berkin’i vurduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Zetçi polis Emin Yıldız’ın da Fatih’in yanında olduğunu belirten Atalay, görüntülerin Berkin’in vurulmasından 4 dakika öncesine ait olduğunun altını çizerek “TÜBİTAK bu anı hiç görmemiş. Dahası diğer görüntüleri de kötüleştirmiş aslında” dedi.
Atalay’ın ardından söz alan Avukat Çiğdem Akbulut, Berkin’in vurulduğu ana dair 61 saniyelik görüntü olduğunu, 18 saniye içinde Berkin’in düştüğünü belirterek “Beş kere arka arkaya Berkin’e doğru ateş edildiğini görüyoruz” dedi. Akbulut sözlerine “Bu olaydan sadece eylemi doğrudan gerçekleştiren Sanık Fatih değil, emri veren, orada bulunan, arka arkaya 5 ateşi yapan zetçiler, olaya müdahale etmeyen polisler… Bu dosyanın kasten suçu işleyen failleridir. Görüntülerin ham hali TÜBİTAK’ın iyileştirme yaptığı görüntülerden daha net. Zet silahının ateşlendiği kısım TÜBİTAK raporunda yer almıyor. Berkin’in vurulma anının ilk 4 dakikasına hiç dokunulmadan gönderilmiş ve iyileştirme yapılmamış. Görüntülerin Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilerek eşleştirme işlemi yapılmasını talep ediyoruz. Tüm güne ait görüntüleri incelediğimizde Sanık Fatih Dalgalı, Emin Yıldız, Kadir Eyüp Hambaloğlu ve ismini bilmediğimiz bir kişi ile tüm gün birlikteler. Suçu birlikte işlediler ama neden sanık hala tutuksuz, hala görevde ve hala sanığın elinde silah var” diyerek devam etti ve sanıkların tutuklanarak mahkemeye getirilmesini talep etti.
“14 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA KASTETİKLERİ ORTADA AMA SANIK HÂLÂ TUTUKSUZ”
Atalay, Hambaloğlu’nun emir verdiğini ve sanık Fatih’in Berkin’i vurduğunu, Emin Yıldız’ın ise art arda 5 kere Berkin’e doğru ateş ederek hastaneye götürülmesini engellediğini belirtti. Akbulut “14’ündeki Filistinli çocuğu gözleri bağlı sürükleyen İsrailli askerler terörist ise tutuklanmaları gerekmez mi? 14′ ünde Berkin’i vurup öldüren polis neden tutuksuz yargılanıyor ve üstelik halen görevde, halen elinde silah var” dedi. Akbulut sözlerine şöyle devam etti:
Halk çocuklarının devlet eliyle öldürüldüğü her dava gibi, bizim davamız da siyasidir. Devlet, yasal mermisini kullananları koruyabildiği kadar korumuş ve saklamıştır. Kamuoyu baskısından yıllar sonra nihayet dava açıldığında ise karşılaştığımız tablo ortadadır.
Görüntüler net, ısrarla edilen ateşler ortada, 14 yaşındaki çocuğa kastettikleri ortada ama sanık hâlâ tutuksuz. Mahkemeye çağrımız, ceza hukukunu uygulayın. Sanık tutuklu olarak, gözüne aksesuar olarak taktığı gözlüğü olmadan burada huzurunuza getirilsin, bizim önümüze çıkartılsın.
Mahkeme heyeti dava tanıkları Cahit Turan, Celal Büyük ve Cemal Aksoy’un sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi. Mahkemenin tanıkları birden çok kez çağırdığını fakat tanıkların duruşmada hazır edilmediğini belirten mahkeme heyeti Emniyet’in daha özenli davranması gerektiğini söyledi.
Beşinci duruşa 27 Şubat 2018’de gerçekleşecek.
Cumhuriyet


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz