Federe Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin yetkilerinin hükümet, Parlamento ve Adalet Konseyi’ne devredilmesi kararı, Parlamento’da yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla kabul edildi.

Federe Kürdistan Parlamentosu’nda Kürdistan Bölge Başkanlığı sistemi lağvedildi. Parlamentoda Mesut Barzani’nin yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.
Mesut Barzani, bugün Parlamento’ya gönderdiği mektupta, 1 Kasım itibarıyla sona erecek başkanlık görevine “devam etmeyeceği ve süresinin uzatılmasını da kabul etmediğini” bildirmişti.
BARZANİ: ABD NEDEN SESSİZ KALDI?
Öte yandan istifasının ardından ilk kez açıklama yapan Mesut Barzani, Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin ABD’nin gözleri önünde ve onların silahlarıyla ‘Kürdistan’a saldırdığını söyleyerek, “ABD buna neden sessiz kaldı?” diye sordu.
Barzani, “Kerkük için iyi bir hazırlık yapmıştık. Maalesef 16 Ekim gecesi bu büyük ihanet gerçekleşti. 16 Ekim gecesi, peşmerge ve halkımıza zehirli bir hançer sapladılar” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz