Aralarında Noam Chomsky ve David Harvey’in de bulunduğu aydınlar, ‘Afrin’in yeni bir Kobani olmasına izin vermeyin’ çağrısında bulundu.

Tanınmış aydın, yazar, akademisyen ve insan hakları savunucuları, TSK’nin operasyona hazırlandığı Afrin için “Afrin’in yeni bir Kobani olmasına izin vermeyin” diyerek uluslararası kampanya başlattı.

The Region’ın haberine göre imza metninde “ABD, Rusya ve İran’dan Suriye’nin egemenliğinin Türkiye tarafından delinmemesi ve Afrin halkının barış içinde yaşamasına müsaade edilmesi için harekete geçmeleri” istendi.

Mezopotamya Ajansı’nın yansıttığı habere göre Afrin’in büyük oranda Kürt nüfusa sahip olduğu ve Suriye’nin en güvenli bölgelerinden biri olduğu vurgulanan metinde, son 5 yılda bölgenin nüfusunun ikiye katlanarak 400 bine ulaştığı kaydedildi ve Afrin’in şimdilerde el Kaide, Türkiye destekli cihatçı gruplar ve Türkiye tarafından çevrelendiği vurgulandı.

Açıklamada, YPG’nin Kürtler ve Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu içerisinde yaşayan diğer halkları savunma amacı taşıdığı belirtildi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın barış içinde yaşayan Afrin kantonunu yok etmek istediği ve olası bir saldırının binlerce sivil ile buraya sığınan mültecilerin hayatını tehlikeye atacağı ifade edilen metinde, Türkiye’nin böyle bir saldırıyı sadece Rusya, İran ve Suriye’nin izni ile ABD’nin durdurma amacıyla harekete geçmemesi halinde gerçekleştirebileceğinin altı çizildi.

Açıklamada Kürtlerin IŞİD’e karşı mücadelesi hatırlatıldı ve “Uluslararası toplum ve ABD’nin şimdi Kürt halkının arkasında durma gibi ahlaki bir sorumluluğu vardır” denildi.

Çağrı metninde hem ABD yetkililerinin hem de Birleşmiş Milletler’in (BM) acilen harekete geçerek, Suriye içinden ve sınırdan Türkiye tarafından gerçekleştirilen saldırıları engellemesi ve Afrin’in istikrarını garanti altına alması istendi.

İmza kampanyasına katılan isimler arasında bilim insanı ve düşünür Noam Chomsky’nin yanı sıra farklı üniversitelerde kürsüleri bulunan Michael Walzer, Kariane Westrheim, Charlotte Bunch, Todd Gitlin, David Graeber, Nadje Al-Ali, David Harvey, Michael Hardt, Marina Sitrin, David L. Phillips ve Ann Snitow bulunuyor.

Kampanyanın ilk imzacıları arasında bulunan yazar, sanatçı ve gazeteciler ise şunlar: Bill Fletcher, Joey Lawrence, Meredith Tax ve Debbie Bookchin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz