Özgür Gündem davası nedeniyle önce yurtdışı çıkış yasağı bulunan, ardından yasağın kalkmasıyla pasaportunu alamayan Yazar Aslı Erdoğan, pasaportuna kavuştu.


Aslı Erdoğan “Pasaportumu nihayet aldım. Bir haksızlığın giderilmesinde bana destek veren bütün kurum ve kişilere ve en başta üyesi olduğum Uluslararası Pen’e ve CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’a, duyarlılık gösteren basın kuruluşlarına içtenlikle teşekkür ederim.” dedi.
Türkiye’nin yazarlarına layık gördüğü muameleyi eleştiren Erdoğan, kendisine koyulan yurtdışı yasağı ile Türkiye’deki yazarlara uygulanan baskının tüm dünyanın gözleri önüne serildiğini belirtti.
Kasım ayında Karl Tucholsky ödülünü kazanan ve PEN Onursal Üyesi seçilen Erdoğan, cezaevinde olduğu için ödüllerini alamamıştı. Tahliye edilmesine karşın yurtdışı yasağı kaldırılmayan yazar, geçen aylarda Theodor Heuss Madalyası (Almanya) ve Bruno Kreiss (Avusturya) İnsan Hakları Ödülüne de değer bulunmuş, yine bu ödülleri de almaya gidememişti.
Erdoğan yasağın kalması ve pasaportunu almasıyla, 22 Eylül’de  Almanya’da düzenlenecek törenle, layık görüldüğü Erich Maria Remarque Barış Ödülünü almaya gidebilecek.
Ödül Erdoğan’a Türkiye’deki politik gelişmelere ilişkin yazdığı yazılarından dolayı verilecek. Erdoğan, bu ödülle birlikte 25 bin euroluk para ödülü de kazandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz