Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ndeki Kobanê eylemlerinde polis müdahalesiyle çıkan olaylar sırasında ‘yaralama’ iddiasıyla açılan dava karara bağlandı. Davada yargılanan 18 öğrenci ile 5 akademisyen beraat etti.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde 9 Ekim 2014 tarihindeki IŞİD kuşatması altındaki Kobanê’ye destek için yapılan eyleme polis müdahale etti.  Arbede sırasında atılan bir taşla adli tıp raporunda ifade hafif şekilde yaralandığı ifade edilen S.Y. isimli öğrenci KHK ile görevinden ihraç edilen KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’in de aralarında bulunduğu 5 akademisyen ile 18 öğrenci hakkında şikayetçi oldu.
 
Yaşanan olaylarda gözaltına alınan 23 kişi hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve mala zarar verme suçlamaları ile Ankara 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Eylem sonrası çıkan olaylarda hafif şekilde yaralanan ve o dönemde A.Ü. İletişim Fakültesi öğrencisi olan S.Y. ise davaya müşteki sıfatıyla müdahil olmak istedi.
MÜDAHİL OLAMAYINCA AYRI DAVA AÇTI
Sanık avukatlarının davada yaralama suçu olmadığı, bu nedenle yaralama şikayeti ile davaya müdahil olamayacağı şeklindeki itirazına rağmen hâkim S.Y.’nin talebini kabul etti. Ancak daha sonra müdahil olma kararının bozulmasının ardından ayrı bir dava açan S.Y. yaralanmasına neden olan olaydan 40 dakika kadar sonra gözaltına alınan 23 kişiden davacı oldu.
Ankara 7’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada hâkiminin verdiği diğer dava ile birleştirme kararı Ankara 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından geri gönderildi. Bunun üzerine sanık ifadelerinin alınmasına başlanılan davanın 3’üncü duruşmasında karar verildi.
TÜM SANIKLAR YARALAMA DAVASINDAN BERAAT ETTİ
Dava dosyasında somut bir delil bulunmaması, iddianamede müştekinin ağır şekilde yaralandığı kabul edilmesine rağmen adli tıp raporunda hafif yaralama olduğu bilgisinin olması ve kamu denetçisi raporuna göre müştekinin yaralanmasına neden olan taşın kampüs dışından atılmış olduğu şeklindeki kararını göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.
Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve mala zarar verme suçlamaları ile Ankara 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ise devam ediyor. (DUVAR)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz