Büyük Ekim Devrimi’nin 100. yıldönümü “Ekim Bir Meşaledir” isimli tiyatro oyunuyla Ankara Yeni Sahne’de kutlandı. Sahne Liberte tarafından hazırlanan tek perdelik oyun AKA-DER’in örgütlediği etkinlikte seyircilerle buluştu


Günümüzde ve Ekim Devrimi’nin yaşandığı dönemin Rusya’sında geçen hikâyelerle bezeli oyunda Ekim Devrimi’nin öğrettiği dersler ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından yaşanan yenilgi ruhuna karşı savaşım ve modern insanın halleri ana temaları oluşturdu.
Oyunun ardından sahneye çıkan yönetmen Mehmet Ferit AKA yaptığı konuşmada bu oyunla insanlara umudu, direnmeyi, insan kalabilmenin hala mümkün olduğunu anlatmak ve bununla daha fazla insana ulaşmak istediklerinden bahsetti. Aka-Der’in faaliyetlerinden ve Sahne Liberte’den bahseden Aka, Gezi’deki, 15-16 Haziran’daki öfkeli kalabalıkları hatırlatarak daha iyisinin yapılabilmesi için daha örgütlü olunması gerektiğini ve bu oyunun bunun için bir davet olduğunu söyledi. 200’e yakın kişinin izlediği oyun, direnişe ve birlikte mücadeleye çağrı yapılarak sonlandırıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz