10 Ekim Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren canlı bombaların alana geliş görüntüleri Evrensel Gazetesi tarafından yayınlandı.

Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik bombalı saldırıda polisin ihmalini ortaya koyan görüntülerin ardından bu kez 10 Ekim Ankara Katliamı’ndaki ihmalin görüntülerine ulaştık.
Söz konusu MOBESE görüntülerinde, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren IŞİD’li canlı bombaların, Ankara’ya geldikten sonra polis aramasına takılmadan ellerini kollarını sallayarak miting alanına geldikleri görülüyor.

GÖRÜNTÜLER DE DAVA DOSYASINDA
10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nda düzenlenen “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik bombalı saldırıda 102 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.  Güvenlik birimlerine ulaşan 62 istihbarat notuna rağmen yaşanan katliamda, bombacıların 10 Ekim günü, Ankara’nın en merkezi noktalarında nasıl rahat rahat dolaştıkları ve miting alanına girerken polis aramasından geçmedikleri, MOBESE görüntülerinden alınan fotoğraflarla ortaya çıkmıştı. Bu fotoğrafların ardından görüntülerin kendisi de dava dosyasına girdi.
RAHAT RAHAT DOLAŞMIŞLAR
Gazetemiz Evrensel’in ulaştığı görüntülerde,  IŞİD Üyesi Yunus Emre Alagöz ve halen kimliği tespit edilemeyen Suriyeli canlı bomba, 10 Ekim 2015 günü sabah saatlerinde, Ankara Gölbaşı’da bindikleri taksiden indikten sonra Meclis Dikmen Kapısı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının olduğu kavşaktan, İsmet İnönü Bulvarı boyunca, Meclis Çankaya Kapısı yönünde yürüyor. Buradan başka bir taksiye binen bombacılar, Hipodrum Caddesi ve Kazım Karabekir Caddesi’ni kesen kavşak yani TCDD Genel Müdürlüğünün yanındaki yolda iniyor.
Bombacıların taksiden inişleri, taksiden indikten sonra miting alanına girişleri de anbean kayıtlarda görülüyor. Görüntülere göre Gar kavşağındaki girişte polis arama kontrol noktası kurmadığı için IŞİD üyeleri üzerlerindeki bombayla alana giriyor. Bu arada Tren Garı önünde tek bir polisin bile olmadığı da görüntülerde net olarak görülüyor.
Miting alanına girdikten sonra bir bombacı HDP’lilerin olduğu alana doğru gidiyor. Bir diğer bombacı ise Ankara Tren Garı girişine yöneliyor. İlk bombacı HDP’lilerin arasında kendisini patlatıyor. Kaçışmanın ardından bu kez diğer canlı bomba kendisini patlatıyor.
ALAGÖZ HAKKINDA 3 GÜN ÖNCE İSTİHBARAT GİTMİŞTİ
Görüntülerdeki bombacı Yunus Emre Alagöz hakkında, ‘saldırı gerçekleştirebilir’ şüphesiyle katliamdan 3 gün önce 81 ilin güvenlik birimlerine istihbarat notu gönderildiği daha önce ortaya çıkmıştı.
BOMBAYI GÖRMEMİŞLERDİ!
5 Haziran 2015 tarihinde IŞİD’in HDP’nin Diyarbakır mitingine yönelik düzenlediği bombalı saldırıya ilişkin görüntülerde de katliama ilişkin ihmaller zinciri bir kez daha gün yüzüne çıkmıştı. Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturmanın dosyasında yer alan görüntülerde, IŞİD bombacısı Orhan Gönder’in iki bombayı nasıl yerleştirdiği, polislerin bombanın bulunduğu çöp kutusuna baktıkları halde bombayı görmedikleri ve bombaya yönelen arama köpeğinin uzaklaştırıldığı görülüyor. IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 5 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.
10 EKİM 2015’TE GAR ÖNÜNDE NE YAŞANMIŞTI

Tamer Arda ERŞİN – EVRENSEL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz