PTT çalışanlarının sorunlarına dikkat çeken HABER-SEN, “PTT emekçisi yoruldu, tükendi artık yeter” dedi. Hükümetten gerekli tedbirlerin alınmasını istedi
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Adana İl Temsilciliği, PTT çalışanlarının pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve PTT Genel Müdürlüğü tarafından alınmayan tedbirlere ilişkin Eğitim Sen Adana Şubesi’nde açıklama gerçekleştirdi. KESK’e bağlı sendika temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, açıklamayı HABER-SEN Adana İl Temsilcisi Ahmet Aydoğan yaptı.
“Artık yeter. Emekçiler ölmesin. İşyerlerinde acil önlemler alınsın” diyerek başlayan Aydoğan, pandemi sürecinde önlemlerin alınmaması nedeniyle birçok PTT emekçisinin tedavi altına alınıp, hayatlarını kaybettiklerini belirtti. Yaşam kaygısının artık emekçileri öfkelendirdiğini dile getiren Aydoğan, “Koronavirüsün değil, alınmayan önlemlerin ve uygun olmayan çalışma koşullarının bizleri öldüreceği gerçeğiyle yüzleştik. Artık PTT yönetimi de bununla yüzleşmeli. Yeni acıların yaşanmaması için PTT yöneticilerinin ve siyasi iktidarın üzerine düşeni yapması gerekiyor. Biz emekçiler, yöneticilere daha fazla uyarıda bulunmak ve görevlerini eksiksiz yapmaları için daha fazla mücadele etmek zorundayız” dedi.
“Yorulduk, tükendik, ölüyoruz. Artık yeter!”
Aydoğan, bu dönemde çalışma koşullarının daha da kötüleşmesinin yanında ücret eşitsizliği ve adaletsizliği barındıran performansa göre ödeme, 399 sayılı KHK, İdari Hizmet Sözleşmesi (İHS) ve taşeron çalıştırma biçimlerinin de yaygınlaştırıldığını vurguladı. Aydoğan, “Kişisel koruyucu ekipmana ulaşamasa da, kronik hastalığı olsa da, ailesi karantina altındayken çalışmak zorunda kalsa da, iş yoğunluğu altında ezilse de, Covid-19’a rağmen işlerini aksatmadan çalışmaya devam eden PTT emekçisi artık yoruldu. Tüm kamu kurumlarında dönüşümlü çalışma uygulanırken, 60 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan, hamile ve engelli kamu çalışanları idari izinli sayılırken, yönetmelikler ve genelgeler PTT emekçilerini kapsamadı. Herkes istediği zamanda ve istediği süre de senelik iznini kullanırken, yoğun çalışma temposu ile çalışan PTT emekçileri senelik izinlerini kullanırken, kısıtlama ile karşı karşıya kaldı. Acil olarak yapılması gereken tek bir şey vardır; o da PTT çalışanı sayısını OECD ülkelerindeki ortalamaya yaklaştırmak ve tüm PTT emekçilerinin kadrolu bir şekilde istihdam edilmesinin sağlanmasıdır. Yorulduk, tükendik, ölüyoruz. Artık yeter” diyerek hükümete çağrıda bulundu.
HABER-SEN Diyarbakır Şubesi de, PTT işyerlerinde pandemi süresince alınmayan önlemlere ve çalışanların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla şube binasında basın toplantısı düzenledi. “Artık yeter, emekçiler ölmesin” pankartının açıldığı toplantıda konuşan HABER-SEN Kadın Sekreteri Ezra Ademhan, “Artık PTT yönetimi de bununla yüzleşmeli! Yeni acıların yaşanmaması için PTT yöneticilerinin ve siyasi iktidarın üzerine düşeni yapması gerekiyor. Biz emekçiler, daha fazla mücadele etmek zorundayız” dedi.
“Personel alımına gidilmeli”
PTT emekçilerinin, daha da yoğun bir çalışma temposu içerisine girdiğine işaret eden Ademhan, “PTT; özelleştirme, kurumun zararına sebep olan iştirakler kurma ve anonim şirket mantığından bir an önce uzaklaşılmalı, nitelikli bir kamu hizmeti verilebilmesi ve asırlık kurumun kamuoyunda itibarının da düzeltilebilmesi için, vakit kaybetmeden personel alımına gidilmelidir. Personel eksikliği nedeniyle, ülkenin birçok yerinde salgından dolayı karantina da olan PTT emekçileri olduğundan, birçok kargo/posta gönderileri zamanında dağıtılamamakta ya da alıcılarına çok geç ulaştırılabilmektedir” diye belirtti. Ademhan, PTT emekçilerinin artık yorulduğunu söyledi.