Haber-Sen Diyarbakır Yöneticisi Serhat Oktay, “Pozitif çıkan arkadaşımız, başmüdürün emriyle filyasyon ekiplerine temaslı olduğu personellerin isimlerini vermemiş” dedi

PTT şubelerinde Kovid-19 önlemlerinin alınmadığına ilişkin açıklama yapan Haber-Sen Diyarbakır Yöneticisi Serhat Oktay, “Geçen hafta pozitif çıkan, Sur PTT Müdürlüğü görevine bakan arkadaşımız başmüdürün emriyle filyasyon ekiplerine temaslı olduğu personellerin isimlerini vermemiş ve arkadaşlar tedirgin bir şekilde çalışmak zorunda bırakılmıştır” dedi.
Posta İşleme Merkezi önünde yapılan açıklamaya, sendika üyeleri ile KESK Diyarbakır Şubeler Platformu bileşenleri katıldı. “Virüs değil, tedbirsizlik öldürür” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Haber-Sen Yöneticisi Serhat Oktay, kargo hacminin arttırılması için piyasanın çok altında ücretlerle kargo anlaşmaları yapıldığından yoğun olan dağıtım merkezlerinin çalışamaz hale getirildiğini söyledi. Esnetilen ve hiçbir şekilde uygulanmayan tedbirler sonucunda vaka sayılarının hızla arttığını belirten Oktay, temaslı olan arkadaşlarının sağlıklarının hiçe sayıldığını söyledi. Kurum amirleri zorlaması ile çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden Oktay, pozitif olan çalışanların ikinci bir test yapılmadan karantina süreleri sonunda işe çağrıldığını dile getirdi.

“Hijyen maddeleri yetersiz”

Personelin kullanmaları gereken maske sayısının PTT Genel Müdürlüğü tarafından günde 1 adete düşürüldüğünü ifade eden Oktay, dezenfektan ihtiyacının sınırlı olarak karşılandığını, eldivenlerin ise hiçbir şekilde verilmediğine dikkat çekerek, “Sürekli olarak dezenfekte edilmesi gereken işyerleri artık dezenfekte edilmemekte, pandemi süresince sıkça ihtiyaç duyulan sabun vb. gibi hijyen maddeleri pandemi yokmuş gibi geçen yıllardaki istihkaka göre verilmekte ve çoğu işyeri bazı zamanlar sabunsuz bile kalmaktadır” dedi.

Temaslı çalışanların isimleri gizlendi

Diyarbakır PTT Başmüdürlüğünde vaka sayılarının ağustos ayında en üst seviyeye çıktığını hatırlatan Oktay, “Pozitif çıkan arkadaşlarımızın, filyasyon ekiplerine temas ettikleri arkadaşların isimlerinin verilmesi engellendi. Geçen hafta pozitif çıkan, Sur PTT Müdürlüğü görevine bakan arkadaşımız Başmüdürün emriyle filyasyon ekiplerine temaslı olduğu personelin isimlerini vermemiş ve arkadaşlar tedirgin bir şekilde çalışmak zorunda bırakılmıştır” dedi.

“Tedbir alınsın”

PTT yönetimine seslenen Oktay, “Sosyal devlet anlayışına yakışır bir şekilde, ihtiyaç duyulan hijyen maddelerinin yeteri miktarda verilmesi, işyerlerinin sürekli olarak dezenfekte edilmesini istiyoruz. Valilik tarafından alınan kararların kurumumuzda da uygulanarak; 60 yaş üstü, kronik hasta ve hamile olan personellerin idari izinli sayılmasını, şubelerin kapatılarak hizmetlerin merkezlerden dönüşümlü olarak yapılmasını istiyoruz. İsteklerimiz yerine getirilmediği sürece Anayasa ve yasalarda belirtilen haklarımızı kullanacağımızı buradan tüm kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.