Sanatçılar İBB’nin kültür-sanat politikalarına tepki gösterdi

İBB'nin kültür-sanat politikalarında ayrımcılık yapmasına tepki gösteren sanatçılar “Kültürel dokuyu ve tüm zenginlikleri gözeten, gençlerin gelişimine katkı sunabilecek, rahat ulaşılabilir ve adil bir şekilde tüm sanatçıları kapsayan planlamaların hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Fotoğraf: Zeynep Kuray

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde “İBB’nin yok saydığı Kültür Sanat Emekçileri” adıyla bir araya gelen sanatçılar, İBB’nin kültür-sanat politikalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Sanatçılar, siyah bant çektikleri bağlamaları ve dövizleriyle yaptıkları açıklamada İBB’nin kapsayıcı olmadığını söyledi.

Eylemde söz alan Pınar Aydınlar, sanatçılar üzerindeki baskılara dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Sanat yapmak, müzik yapmak, kültüre dair bir şeyler üretmenin ne kadar zorlaştığını görüyoruz. Bu ülkede çok acı gerçeklere tanık olduk. Bu ülkede konser yapamadığı için Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in nasıl canlarıyla bedel verdiğine tanık olduk. Bu şehrin 3’üncü büyük partisi olan HDP’nin oylarıyla, çalışmalarıyla belli bir kazanım sağlayan İBB, bugün Kürt müzisyenlere alanlar bulamadı.”

Aydınlar İBB’nin CHP dönemindeki hiçbir etkinlikte kendisine yer verilmediğini belirtti, “Bizler adalet, eşitlik ve özgürlüğü sadece kendimize istemiyoruz, tüm kadrocu anlayış ve gruplamalara karşı herkes için istiyoruz. Çok büyük bir haksızlık var. Yüzlerce etkinlik yapıldı, yıllarca emek veren bizler bir kere dahi akla gelmedik ” dedi.

“Sanatçılar adil bir biçimde belirlenmiyor”

Açıklamayı okuyan Hasan Ali Sezer,  kültür-sanat faaliyetlerinin yeterli düzeyde kapsayıcı olmamasından rahatsızlık duyduklarını belirterek “Tek adam rejiminin hayatlarımızdaki tekçi ve kültürel zenginlikleri yok sayan anlayışının karşısında olduğu iddiası ile yola çıkan İBB yönetimi, ne yazık ki kendi iktidarı süresince bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması yönünde bir pratik sergilememiştir. Yapılan kimi etkinlikler ne yazık ki hâkim kültür anlayışının dışına çıkmadığı gibi etkinliklerde yer alan sanatçılar da yine adil bir biçimde belirlenmemiştir. Etkinliklerde belirli bir çevre dışında neredeyse hiçbir sanatçıya yer verilmemiştir.” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz