İstanbul Valiliği duyurdu: Açık alanda içki tüketmek yasaklandı

İstanbul Valisi Davut Gül, halka açık alanlarda içki içmenin yasaklandığını duyurdu. Yasağa uymayanların 617 lira para cezasına tabi tutulacağı belirtildi.

İstanbul Valiliği, halka açık deniz ve sahil kenarlarında, plaj, park, piknik ve mesire alanlarında içki içmeyi yasakladı. Yasağa gerekçe olarak “çevrenin rahatsız edilmemesi, olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal vermemek” gerekçe gösterildi.

İstanbul Valisi Davut Gül’ün imzasıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmelerin dışında park, piknik ve mesire alanı, sahil bandı, plaj vb alanlarda çevrenin rahatsız edilmemesi, olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal vermemek amacıyla alkol satışı ve tüketilmesinin önlenmesi,

Bahsi geçen yerlerde emniyet/jandarma ve zabıta birimleri tarafından sorumluluk alanlarında etkin bir şekilde denetimlerin yapılarak asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan verilmemesi, Kanun, Yönetmelik ve Genel Emir hükümlerine uymayan kişiler ve işletmeler hakkında yasal işlem yapılması, hususlarında konunun sıralı/sorumlu amirler ve yerel yönetimlerce titizlikle takip edilmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususu ilanen tebliğ olunur.”

Açıklamada, yasak kararının ayrıntılarına da yer verildi. Buna göre, halka açık alanlarda içki tüketenlere 617 lira para cezası uygulanacak. İçki kullanan kişinin sarhoş olması halinde, kişinin sarhoşluğu geçene kadar “kontrol altında” tutulacak.

31 Mart 2005 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kabahatler Kanunu’na göre, açık alanda içki tüketmek yasak değildi. Mevcut kanunda yalnızca “başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunulması” durumu belirtiliyordu. Bu kişilere ise idari para cezası verileceği ve kişideki sarhoşluk etkisi geçene kadar “kontrol altında” tutulacağı belirtiliyordu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz