KCDP: “Ağustos ayında 29 kadın katledildi, 21 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ağustos raporunda 29 kadının katledildiğini, 21 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğunu açıkladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2023 Ağustos ayı raporunda erkekler tarafından 29 kadının öldürüldüğü, 21 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğu yer aldı.
2023 yılının ilk 7 ayında 146 şüpheli ölüm olurken, bu şüpheli ölümlerin 86’sı yüksekten düşme nedeniyle gerçekleşti.
Platform, “Bu ölümlerin peşini bırakmayacağız, hiçbir kadın cinayeti şüpheli kalmayacak! Bizler kadın cinayetlerini durdurmak ve şüpheli ölümleri aydınlatmak için hep mücadele edeceğiz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu derneğimizi kapatmaya çalışanlarla da mücadele edeceğiz. Derneğimize açılan hukuksuz kapatma davasının karar duruşması için tüm mücadele arkadaşlarımızı 13 Eylül 10.00’da Çağlayan Adliyesi’ne bekliyoruz.” çağrısını yaptı.

8 kadın hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle öldürüldü

Bu ay 29 kadın cinayeti işlenmiş, 21 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 29 kadından 8’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1’i bakımının zor olması, 1’i kumanda sebebiyle kavga edilmesi, 1’i nefret bahanesi ile öldürüldü. 18’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

Katillerin çoğu evli olduğu erkekler

Ağustos ayında öldürülen 29 kadının 17’si evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 3’ü tanıdığı biri, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmüştür. 1 kadını öldüren kişi ile yakınlığı tespit edilememiştir. Bu ay kadınların %59’u evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Ağustos ayı raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz