25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde 25 Kasım Taksim İnisiyatifi’nin çağrısıyla Taksim’de eylem yapıldı
Tünel Meydanı’nda toplanan kadınlar “Öfkemiz sarsın dünyayı” pankartı arkasında sloganlarla eylemlerine başladı. Eylemde sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Ne kadar baskı o kadar direniş”, “İsyan, devrim, özgürlük” sloganları atıldı.
Yürüyüş yapmak isteyen kadınların karşısına polis barikatı kuruldu.
“Ne Taksim Meydanı’nı ne de bu diyarı terk etmiyoruz!” diyen kadınlar polis barikatına yüklenerek yürüyüşlerini sürdürdüler.


Kadınların kararlı yürüyüşleri sonucu polis barikatı 4 kez geri çekilmek zorunda kaldı.


 
Dünyadaki ve Türkiye’deki eylemler selamlandı
“Bugün; burada Taksim’de, Kadıköy’de, Sarıgazi’de, Meksika’da, Polonya’da, dünyanın bütün sokaklarında bir araya gelen kadınların öfkesine sahibiz. Ve bu öfke dünyanın her köşesini sarıyor. İşte biz bu güce, sokaklara taşan öfkemize güveniyoruz. “ sözleriyle diğer 25 Kasım eylemleri ve dünyadaki kadın hareketi selamlandı.
Cezasızlığa karşı “Adalet Biziz”
Devletin uyguladığı cezasızlık politikalarına yönelik “Adalet, bugün her yerde omuz omuza haykıran kadınların ellerinde. Şule Çet davasında mahkeme salonlarını dolduran kadınların, yüzlerce gündür Gülistan’ın hesabını soran kadınların ellerinde, bizim elimizde. Adalet biziz, susmayacağız.“ diyen kadınların isyan sloganları Taksim’de yankılandı.

“Meydanları Terk Etmiyoruz”
“Şu üzerine bastığımız taşlar, boylu boyunca uzanan güzelim binalar yıllardır kadınların adımlarına, sesine tanıklık etti. Beyaz yazmalı Cumartesi Annelerini de gördü, rengarenk 8 martları, kararlı 25 kasımları da. Şimdi bize diyorlar ki bu diyardan gidin nereye giderseniz oraya gidin. Gidiyor muyuz kadınlar? Meydanları, sokakları terk ediyor muyuz? Bir meydan değil yalnız derdimiz dünyayı istiyoruz dünyayı. Özgürce dans edeceğimiz bir dünya yaratacağız isyan ede ede. Sevgilimizi korkmadan öpeceğimiz bir dünya yaratacağız isyan ede ede” diyerek Taksim’de olmanın önemine vurgu yapıldı.


Sömürüye, aşağılanmaya karşı, direnişlerin hepsiyle beraber
Emek sömürüsüne dikkat çeken kadınlar “Pandemiyle, ekonomik krizle, parça başı işin kölesi olmuş, ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünen kadınlar daha fazla sömürüye, daha fazla ev içi şiddete maruz kaldı. İşyerinde mobbinge, tacize uğrayan kadınların durumu evin içinde çok farklı değil. Sömürünün her biçimine, şiddetin her türüne karşı direnişini büyütüyoruz ve biliyoruz, bu sömürü düzeninde yalnız değiliz. Direnişimizde yalnız değiliz. Maden işçilerine metal işçilerine bakın. Biz bu sokaklardan öğrendik, ne aldıysak sokaklardan aldık, direnişle özgürleştik. Bugün burada yalnız değiliz, fabrika önünde direnen Sinbo işçisi de yalnız değil, Ermenek’ten Ankara’ya yürüyen maden işçisi de yalnız değil, hakları için yürüyen metal işçisi de yalnız değil. Direnişle özgürleşiyoruz, birbirimizden güç alıyoruz.” Diyerek “Metal İşçileri Yalnız Değildir” sloganı attı.
‘Sesim Sesindir’
25 Kasım Taksim İnisiyatifi adına yapılan basın açıklaması canlı megafon şeklinde okundu ve Taksim sokaklarında yankılandı.
Basın açıklaması;
“Biz kadınlar, biz bu dünyanın lanetlileri tüm dünyada ayaktayız.
Yaşamak ve yaşatmak için ayaktayız!
Haklarımız için ayaktayız!
Özgürlüğümüz için ayaktayız!
Bizden aldıklarınız için ayaktayız!
Erkek ve devlet şiddetine karşı ayaktayız!
Biz Gülistan Doku’yuz.
Biz Emine Bulut’uz.
Biz Nadira’yız.
Biz Pınar Gültekin’iz.
Ve Biliyoruz
Kadın cinayetleri politiktir, faili devlettir.
Biliyoruz
Katilleri de,
koruyanları da
aklayanları da!
Hepsini biliyoruz ve hiçbirini unutmuyoruz.!
Biz emeğini sömürdüğünüz kadınlar
Biz ucuz iş gücünüz
Güvencesiz ve esnek çalıştırdıklarınız
Dünyayı yarattığımızı da biliyoruz
Ve bizim Gücümüz yanımızdakindedir.
Ve bizim Direnişimiz sizden büyük.
Sesim sesindir
Bilsinler ki
Öfkemiz sarıyor dünyayı!
Biz kadınlar korkmuyoruz!
Biz kadınlar boyun eğmiyoruz!
Biz kadınlar boyun eğmiyoruz!
Öfkemizle
İsyanımızla
Dayanışmamızla
Şili’deyiz
Meksika’dayız
Polonya’dayız
Sudan’dayız
Buradayız!
Bizden aldığınız herkes ve her şey için
Birbirimizden aldığımız güçle
Düzeninizi yıkacağız!
Özgür bir dünya kuracağız!”
Taksim’deki kadınlar, tüm kadın eylemlerini selamlayarak eylemlerini tamamladılar.