Kroman Çelik işçileri, patronun işten atma saldırısına iş bırakarak cevap verdi: 2 işçi işe geri döndü

Kroman Çelik'te ek zam eylemleri sonrası yaşanan işten atmalar, işçilerin iş başı yapmayarak tepki göstermesi üzerine durduruldu.

Gebze’de kurulu olan ve Birleşik Metal-iş Sendikası’nın örgütlü olduğu Kroman Çelik’te, ek zam eylemleri sonrası yaşanan işten atmalar, işçilerin iş başı yapmayarak tepki göstermesi üzerine durduruldu. Eyleme öncülük ettiği gerekçesiyle tazminatsız işten atılan 2 işçi işe geri döndü. Daha önce atılan 10 işçi ise talepleri üzerine tazminatlarını alarak işten ayrıldı.

MESS grup sözleşmesi kapsamında olan ve Birleşik Metal Gebze 2 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Kroman Çelik fabrikasında, sözleşmenin bağıtlanması beklenmeden ek zam yapılmasını talep eden işçiler, bir süredir taleplerini çeşitli biçimlerde dile getiriyordu. Ulusal ve dini bayramlarda da çalışmanın devam ettiği fabrikada, işçilerin talebiyle sendika, resmi bayram olan 30 Ağustos’ta işe gitmeme kararı aldı. İşçiler bu karara uyarak tüm gün üretimi durdurdu. Eylem sonrası patron, eyleme öncülük ettiğini ileri sürdüğü 2 işçiyi tazminatsız işten attı.

2 işçi işe geri alındı

İşten atmalara tepki gösteren işçiler, fabrikadan ayrılmadı. İşyeri temsilcilerinin işveren vekilleri ile yaptığı görüşmeler sonrası nihai kararın genel müdür tarafından verileceği bildirildi. Genel müdürle yapılacak görüşme öncesi işyeri temsilciliği önünde buluşan ve işe geç başlayan Kroman Çelik işçileri, ek zammın tüm işçilerin talebi olduğunu, 30 Ağustos’ta gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin kararının da sendikayla alındığını belirterek, işten atılanların geri alınmasını istedi.

Şube yöneticilerinin fabrika genel müdürü ile yaptığı görüşme sonrası atılan 2 işçi talepleri üzerine işe geri alınırken, başka bir bölümde işbaşı yaptırıldı. Ek zam tepkileri nedeniyle daha önce işten atılan 10 işçi ise tazminatlarını alarak işten ayrılmayı kabul etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz