Kaldıraç Üniversite’den İşçi Emekçi Mitingi’ne çağrı: “Gündüzleri sömürülmediğimiz, geceleri aç yatmadığımız, özgür bilimsel eğitim üretebildiğimiz, insanca ve onurlu bir yaşam istiyoruz”

Kaldıraç Üniversite, "Seni de gönlünden geçenler için sesini yükseltmeye, senin gibilerle yan yana gelmeye, İşçi-Emekçi Mitingi’ne çağırıyoruz!" diyerek çağrı yaptı.

Kaldıraç Üniversite, 19 Kasım Pazar günü Kartal Meydanı’nda yapılacak olan İşçi Emekçi Mitingi için çağrı metni yayınladı. Sıra arkadaşlarını işçi sınıfının yanında mitinge çağıran Kaldıraç Üniversite, “Ancak ve ancak yan yana geldiğimizde, hep bir ağızdan tutturduğumuzda özgürlüğün havasını, işte o gün sorunlarımızı kökünden çözebiliriz.” dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Bu dünya öküzün boynuzunda değil,

bu dünya ellerinizin üstünde duruyor.”

Derslere, kulüp etkinliklerine, çalışmak zorunda olduğumuz işlere ve mecburiyetten ve “kafa dağıtmak” için birçok yere çağırılıyor, gidiyoruz. Bu yoğunluğun içinde seni de gönlünden geçenler için sesini yükseltmeye, senin gibilerle yan yana gelmeye, İşçi-Emekçi Mitingi’ne çağırıyoruz!

Kirayı ödeyip aldığımız nefes, bir sonraki kiraya kadar kursağımızda duruyor. Okul yemekhanesindeki yemeğimsi şeylerle karnımız biraz dolduysa “iyi”. En az 50 lira vereceğimiz bir kahve için yolda ezkaza ölmezsek, asansör düşmezse yani, yani “iyiysek” sahi, bir öğün de yemeyiveririz!

Yanlış anlaşılmasın, dert yanmak niyetinde değiliz. Tersine dertleri yakmak niyetindeyiz. Dertlerimizi tek tek sayarak olanları konuşmak değil de birlikte hayal kurmak, yeniyi yaratmak istiyoruz. Üniversiteleri biz yönetirsek neler olabileceğini hiç düşündün mü?

Kayyumlar, efendilerinden aldıkları emirle kampüslerimizi bize yasaklayamayacak. Akademik gelişimimizin önüne kendi çıkarlarını koyup TOGG’lar, Merso’lar alamayacaklar. Kadrolara kendi yandaşlarını yerleştiremeyecekler. Kampüsleri ranta açmak için her temel ihtiyacımızda cebimizdeki üç kuruşa göz dikecek kimse olmayacak. Örnekleri çoğaltabiliriz, gerisini senin hayal gücüne bırakmak istiyoruz. Bir uyarı: Tüm bunları dert edip paketi 50 lira olan sigaralarımızdan bir dal yakmak da sorunlarımızı çözmeyecek. Ancak ve ancak yan yana geldiğimizde, hep bir ağızdan tutturduğumuzda özgürlüğün havasını, işte o gün sorunlarımızı kökünden çözebiliriz.

Artık yeter!

  • Ardı ardına etkinliklerimizi yasaklayan, hayatlarımızı kontrol etmek isteyen kayyumları istemiyoruz.
  • “Cebimizdeki son parayı yemeğe mi verelim, yola mı verelim?” diye düşünmek istemiyoruz.
  • Okurken çalışmak zorunda olmak istemiyoruz.
  • Binlerce lira verip tek göz rutubetli odalarda kalmak istemiyoruz.
  • Üst üste çıkılmış ranzalarıyla mezarlığı andıran yurt odalarında kalmak istemiyoruz!
  • İhmal edilmiş, bakımları yapılmamış asansörlerde parçalanmak istemiyoruz!
  • Arkadaşlarımızın gözlerine bakıp intihar etme ihtimalini düşünmek istemiyoruz!
  • Gündüzleri sömürülmediğimiz, geceleri aç yatmadığımız, özgür bilimsel eğitim üretebildiğimiz, insanca ve onurlu bir yaşam istiyoruz. Devrim istiyoruz. Özgürlük istiyoruz. Yaşamak istiyoruz!

Reddettiklerimizi ve isteklerimizi yan yana getirerek bize biçilen kefeni yırtabiliriz.

19 Kasım Pazar Günü, Saat 14:00’da, Kartal Meydanı’nda İşçi-Emekçi Mitingi’ndeyiz!

Seni de işçi sınıfının yanında yerini almaya, saflarımıza çağırıyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz