FEDAŞ işçileri direnişi İstanbul’a taşıyor

Dersim'de 25 gündür hakları için grevde olan ve bugün patronla görüşme gerçekleştiren FEDAŞ işçilerinden 17'si işten çıkarıldı. İşçiler direnişi istanbul'a taşıyacak.

25 gündür grevde olan işçilerin seçtiği temsilciler, patronun görüşme talebi üzerine Elazığ Fırat Elektrik Bölge Müdürlüğünde dün patronla görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından grevde olan işçilerden 17’sinin işten çıkarıldığı öğrenildi.

Direniş İstanbul’a taşınacak

FEDAŞ işçilerinin örgütlü olduğu DİSK/Enerji-Sen’in Genel Başkanı Süleyman Keskin, işten çıkarılma haberinin ardından açıklama yaptı.

Keskin, “İstedikleri kadar bizi görmemeye, duymamaya çalışsınlar, bu kararlılık eninde sonunda kazanacak. Enerji işçilerini köle olarak görmekten, sarı sendikaların toplu iş sözleşmesine mahkum etmekten vazgeçin. Enerji işçileri haklarını nasıl alacaklarını biliyor. Dersim halkıyla birlikte, memleketin dört bir yanındaki emek dostlarıyla birlikte olacaklar ve bu mücadele büyüyecek. Mücadele çarşamba günü İstanbul’daki Aksa Holdingin kapısına taşınacak. Haklılığımızı her yerde haykırmaya devam edeceğiz. Tüm emek dostlarını çarşamba günü Aksa önüne bekliyoruz” dedi.

FEDAŞ işçileri ne istiyor?

Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. (FEDAŞ) işçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, performans baskısının bitirilip işçi sağlı ve güvenliği önlemlerinin alınması, mobbingin son bulması, bankaların yatırdığı promosyon ücretlerinin kendilerine verilmesi ve maaşlarına zam yapılması talepleriyle 9 Ağustos’tan bugüne direnişte.

İş yavaşlatma eylemleriyle başlayan işçiler, direnişlerini tam zamanlı iş bırakmaya çevirdi ve sadece hastane gibi acil durum oluşturacak durumlarda arıza onarımlarına gitmeye başladılar. Patron ise Dersim halkını işçilere karşı kışkırtmaya çalıştı.

12 bin 500 lira maaş alan işçilerin talepleri şöyle:

  • Taban maaşın 22 bin lira olması.
  • Banka promosyonlarının yatırılması.
  • Yılda bir yerine iki aylık ikramiye.
  • Sözleşme tarihi ocaktan marta çekilsin. Sözleşmeler 3 yıllık yerine daha kısa süreli yapılsın.
  • İşçi alımı yapılsın, çalışma yoğunluğu azaltılsın.
  • Vardiya ve görev yeri değişikliği dayatmasına son verilsin.
  • Mobbing, baskı ve tehditler son bulsun.
  • Hiçbir işçi arkadaşımızın atılmayacağı sözü verilsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz