Ataşehir Belediyesi işçileri ek protokol talep ediyor

Belediyelerde çalışan emekçiler şu sıralar yaşadıkları zorluklar karşısında “ek protokol” talebiyle durumlarının iyileştirilmesini istiyor.

Ataşehir Belediyesi işçileri, kendilerine yaşatılan mağduriyete isyan ediyor. Belediyeler arasında en düşük maaşa tabi olduklarını belirten emekçiler, maaşlarına iyileştirme yapılması bir yana, alacakları üç kuruş maaşın bile düzenli şekilde yatırılmadığından şikayetçi.

Yaklaşık 5 aydır düzenli maaş alamadıklarını belirten işçiler sürekli aksaklıklar yaşadıklarını, bazı işçilerin Temmuz ayı maaşlarının yüzde 35’lik kısmını 20 günden fazladır alamadıklarını aktarıyor.

Üyesi oldukları Genel-İş sendikasının hiçbir soruna çözüm üretemediğini, işçinin sorunlarına ilgisiz bir sarı sendika örneğinin belediye içinde zamanla geliştirildiğini belirten işçiler bu durumu işverenin fırsata dönüştürdüğünü belirtiliyor.

İşçiler, belediyenin kendilerine yaşattığı bu durum nedeniyle mağdur olduklarını, ev kiralarını dahi ödeyemediklerini, bankalardan faizle para çekmek zorunda kaldıklarını aktarıyor.

Konuyla ilgili açıklama yayımlayan belediye çalışanları “geçinmek zor değil artık imkansız” dedi:

“Bir çok belediyede ek protokoller ile ücretlerde iyileşme sağlandığını görüyor, takip ediyoruz. Hal bu iken Ataşehir Belediyesinde maaşlarımızın yüzde 35’lik kısmını hala alamayan bir kısım işçiyiz.

Ayın 15’i ise yeni maaş günü ve tahmin ediyoruz ki bu durum yine taksitli maaşa gebe.
Yıllardır Ataşehir Belediyesinde vatandaşlara kamusal hizmet veriyor, ilçe sakinlerinin yaşamına yardımcı olarak hayatımızı kazanıyoruz.

Fakat buna rağmen emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bir yandan enflasyon vururken bir yandan zaman içinde ücretlerimiz eriyerek kötü bir noktaya geldi.

Pek çok belediye işçisi kredi kartından çekiyor, maaşı hacizli işçiler artıyor, borç yükü sırtımızda bir kambur. İkinci iş yapan işçi sayısı giderek artıyor.

Geçinmek zor değil imkânsız artık.

Ne ev kirası, ne gıda masrafı ne de faturalar geriden gelmezken maaşlarımızın aynı yıl içinde sıklıkla taksitle yatırılması durumunu yaşıyoruz.

Bize bunları yaşatan sendika ve belediye yöneticilerinin sosyal yaşamı bizimki gibi mi acaba? Hiç sanmıyoruz.

Sendikadan beklediğimiz de eksik maaşlar için bize haberler vermesi değil, ek protokol ve eksikliklerin giderilmesi için ivedilikle harekete geçmesidir.

Ataşehir Belediyesi İşçileri”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz