Suriye-Lübnan sınırı El Kaide’den temizlendi

Lübnan, Suriye ile sınırı oluşturan Arsal bölgesindeki El Kaide bağlantılı militanların bölgeden tamamen temizlendiğini duyurdu.

Lübnan, Suriye ile sınrı oluşturan Arsal bölgesindeki El Kaide bağlantılı militanların bölgeden tamamen temizlendiğini duyurdu. Lübnan Savunma Bakanlığı, Saraya Ehl’iş Şam teröristlerinin geçen ay varılan ateşkes anlaşması kapmasında Arsal bölgesini tamamen terk ettiğini açıkladı.
Al Masdar’ın haberinde, “Böylece, Suriye-Lübnan sınırı son birkaç yıldır ilk defa ‘el Kaide militanlarından temizlenmiş’ oldu” denildi.
Cihatçı militanlar sınır bölgesinden ayrılıp başkent Şam’ın batısına doğru çekilirken, buradan da yine cihatçıların yönettiği kuzeydeki İdlib kentine gönderilecekler.

Yeni operasyon kapıda

Önümüzdeki günlerde Lübnan ve Suriye ordularının Ras Baalbek ve Cerud  bölgelerinde IŞİD’e yönelik eş zamanlı saldırı başlatması planlanıyor.
Bu bölgeler kurtarıldıktan sonra Suriye-Lübnan sınırının tamamen iki hükümetin kontrolüne geçmesi hesaplanıyor.
Lübnan Hizbullahı Lideri Hasan Nasrallah da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Lübnan Genelkurmayı’nın kararını beklediklerini söylemiş, Lübnan ordusunun IŞİD’e karşı başlatacağı operasyon için “Zaferimiz sadece zaman meselesi” demişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz